Tech hvg.hu 2023. október. 19. 06:03

Hivatalos: nyomjon rá az ébresztőjén a szundira reggelente, bebizonyították, hogy jól jár vele

Egy friss kutatási eredmény szerint nincs semmilyen negatív hatása annak, ha valaki reggelente többször is lenyomja az ébresztőjét. Kivéve persze azt a stresszt, ha emiatt késik el valahonnan.

Valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a legtöbb ember a reggeli ébresztője hallatán még kétszer-háromszor rányom telefonján a szundi gombra, mielőtt felkelne. De mennyire teszünk ezzel jót a szervezetünknek? A Stockholmi Egyetem kutatói ennek jártak utána.

Tina Sundelin kollégáival együtt azután vágott bele a kutatásba, hogy egyre több helyről mondogatták, a reggeli visszaalvásnak negatív hatása lehet az egészségünkre – számolt be róla a Gizmodo. Csapatával két vizsgálatot végzett el. Az egyikben 1700 embert kérdeztek meg online az alvási szokásaikról. A válaszadók 69 százaléka mondta azt, hogy használja az ébresztőnél a szundi funkciót, vagy időnként több ébresztőt is beállít.

Azok, akik így tettek, általában fiatalabbak voltak azoknál, akik egyből felkeltek reggel. Arról is beszámoltak, hogy valamivel – körülbelül 13 perccel – kevesebbet alszanak hétköznap, és gyakrabban voltak reggelente álmosak. De ami fontos:

nem volt szignifikáns különbség az alvás átlagos minőségében a két csoport között.

Pexels

A második vizsgálatban 31 olyan ember alvását vizsgálták alváslaborban – három, nem egymást követő éjszaka során –, akik saját bevallásuk szerint hajlamosak reggel rányomni a szundi gombra. Az első éjszakát követően először úgy aludhattak, ahogy szoktak, majd a ráadáspercek nélkül. A következő napon az önkéntesek reggel és délután kognitív teszteket végeztek.

Kiderült, semmilyen szignifikáns különbség nincs az emberek stresszhormonszintjében, reggeli álmosságában és hangulatában a szundi gomb miatt. A slusszpoén: a kognitív teszten még jobban is teljesítettek a szundikálók – olvasható a a Journal of Sleep Research szakfolyóiratban.

Kevesebbet alszik 7-8 óránál? Ez történik a szervezetében

A Columbia Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak az általánosan szükségesnél. Az eredmény ijesztő.

A kutatás megállapításai szerint pozitív hatással lehet a reggeli szundikálás azokra, akik később szoktak lefeküdni, vagy kevésbé alszanak jót éjszakánként.

A tanulmány szerzői hozzáteszik, érdemes lenne nagyobb mintán elvégezni a vizsgálatot, illetve azt is megnézni, hogy milyen hosszútávú hatásai lehetnek annak, ha valaki rendszeresen lop magának még néhány percet a reggeli felkelés előtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?