Tech hvg.hu 2023. október. 14. 10:04

Mire való a fehér foszfor, amit Izrael bevetett Gázában?

Izrael 2013-ban azt mondta, leszerelte a fehér foszfort tartalmazó fegyvereit, ám most úgy tűnik, ismét használta az anyagot a Hamász terroristái ellen.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

A Human Watch Rights szerint Izrael a héten fehér foszfort használt Gázában, amit egy videó tanulsága szerint a légtérben engedett ki a terület fölött. A The Washington Postnak az izraeli védelmi erők vezetője úgy nyilatkozott, nincs tudomása fehér foszfort tartalmazó fegyver alkalmazásáról Gázában.

A fehér foszfor olyan vegyi anyag, amely oxigénnel érintkezve meggyullad, rendkívül forró lánggal ég. Ezt nehéz eloltani, égés közben pedig jelentős mennyiségű fehér füst keletkezik. Általában tüzérségi lövedékek, bombák és rakéták belsejében található meg az anyag.

A fehér foszfor 815 Celsius-fokos hőmérsékleten és, és súlyos égési sérüléseket okoz, ami gyakran egészen a csontokig hatol. Egy ilyen sebesülés rendkívül lassan és nehezen gyógyul, és gyakran el is fertőződik – mondja a Human Rights Watch.

Izrael korábban vetett már be fehér foszforral töltött fegyvereket Gáza ellen, de a jogvédő szervezet nyomására 2013-ban azt állította, hogy kivonta ezeket a forgalomból.

A fehér foszfort a természetben előforduló foszfátkőzet hevítésével állítják elő. Ezt az Egyesült Államokban bányásszák, és általában műtrágyáknál használják. Először a 17. században használták Németországban.

Izrael fehér foszfort használt Gázában és Libanonban, állítja a Human Rights Watch

Érintkezéskor a fegyver termikusan és kémiailag is megégetheti az embereket.

Az anyagot több mint egy évszázada kezdték el háborúban is alkalmazni. Az egyik legkegyetlenebb fegyverről van szó, az apró porszemek ugyanis behatolhatnak az emberi szervezetbe, ahol meggyulladhatnak. Ukrajna korábban azzal vádolta Oroszországot, hogy ezt használta 2022-ben az inváziója során. A Human Watch Rights jelentése szerint Izrael 2008 és 2009 között a 22 napos gázai hadjárata során használta.

A jogvédő szervezet szerint Izrael most a fentebb említett két területen szórta szét az anyagot, válaszul a Hamász terroristáinak akciójára.

A használata akkor számít háborús bűnnek, ha sűrűn lakott területen vetik be, ezzel ugyanis civil emberek életét veszélyeztetik. Brian Castner, az Amnesty International fegyverekkel foglalkozó szakértője szerint egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy Izrael követett-e el háborús bűncselekményt. Ez akkor fog kiderülni, ha megtudjuk, milyen céllal használta fel azt Gázában és a libanoni határon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.