Tech hvg.hu 2023. október. 13. 15:03

Valóságos aranybánya lehetne, csak hát kidobjuk, iszonyatos mennyiségű e-szemét végzi a kukában

Rengeteg hasznos nyersanyagot lehetne kinyerni a különböző, otthon porosodó, vagy kommunális hulladékba kerülő elektronikai eszközből. Világszerte évi 9 milliárd kg ilyen kütyü végezheti hulladékként, így kárba vész örökre. Hazánk egy felmérés szerint nem áll olyan rosszul ilyen téren.

Csaknem félmilliárd kisebb elektronikai eszköz végezte a kukában csak 2022-ben – derült ki egy, a Material Focus által az Egyesült Királyságban végzett, lesújtó kutatásból. És a kutatás nem csak hogy ott készült – az elképesztő adatok csakis az Egyesült Királyságra érvényesek, ott végzi ennyi kütyü a kommunális hulladékok között.

Mint a BBC írja, ezek a „Fast Tech” termékek közé tartoznak. Ennek magyar megfelelője nem igazán van, de mint a divatban (Fast Fashion), úgy itt is a gyorsan felkapott, majd elavuló, cserélendő termékeket takarja, csak elektronikai viszonylatban.

A kutatási eredmények szerint az ilyen, már nem használt elektronikai kütyükből egy átlagos háztartásban körülbelül 30 porosodik, miközben értékes nyersanyagokat lehetne kinyerni belőlük egy újabb termékhez. Ez pedig környezetvédelmi szempontból is kiemelt fontosságú.

Ez az új nyomtatott áramkör vízben oldódik, és ez jobb hír, mint elsőre gondolná

Közel kétharmadával csökkenhet egy nyomtatott áramkör környezeti lábnyoma egy új megoldással, amely fejlesztése már előrehaladott állapotban van.

A 2000 ember megkérdezésén alapuló felmérés alapján egészen pontosan úgy becsülték, hogy a tavalyi év folyamán összesen 471 millió „Fast Tech”-termék végezhette a kukában az Egyesült Királyságban. Ezek a következők:

  • 260 millió eldobható elektromos cigaretta,
  • 30 millió LED fényforrás, napelemes- és dekorvilágítás,
  • 26 millió kábel,
  • 10 millió pendrive,
  • 7 millió vezetéknélküli fül- vagy fejhallgató,
  • 5 millió mini ventilátor.

Alacsony áruk miatt az emberek ezeket mind eldobhatónak tekintik, pedig nem arra lettek tervezve – és tele vannak értékes nyersanyagokkal, melyeket újrahasznosítás során ki lehetne nyerni belőlük. Azáltal, hogy ezek a kukában landolnak, minden értékes alkotóelemet végleg elveszítünk, nem mellesleg a környezetet is szennyezzük.

Mi a helyzet hazánkban?

Magyarországon egy 2019-es felmérés adatai szerint egy átlagos háztartás évente 32,6 kg-nyi elektronikus hulladékot dob ki – bár ez elég soknak tűnik, valójában a 25. helyet foglaltuk csak el az európai országokat felvonultató listán, melynek élén Norvégia áll a maga 57 kg-jával. Hazánk egyébként összesen éves szinten évi 138 224 tonna e-hulladékot termel, mely háztartásokra bontva havi egy monitor kidobásával egyenértékű.

E-szemétből épített működő versenyautót egy Formula-E-csapat - videó

iPhone-okból, alaplapokból és sok más elektronikai hulladékból készült el az Envision Racing Formula-E autója, mely ráadásul működőképes - egy fontos problémára szeretnék felhívni a figyelmet a nem hétköznapi versenyautóval.

Egy másik, globális becslés szerint az emberek évente 9 milliárd kg (!) kábelt, játékot, kütyüt és sok mást dobnak a kukába, mivel nem tudják, hogy e-hulladékként újra lehetne őket hasznosítani.

Hogy Magyarországon hol és miként tud megszabadulni a már használaton kívüli e-hulladékoktól, arról ezen az oldalon olvashat bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.