A NASA szerdán bemutatta az aszteroidamintát, amely szeptemberben érkezett a Földre egy űrszondával.
A NASA történelmi jelentőségű küldetése szeptember végén zárult: az űrügynökség mérnökeinek sikerült mintát venniük a Földtől több százmillió kilométerre lévő Bennu aszteroidából, és a mintát is épségben juttatták vissza a Földre, hogy alaposan megvizsgálják.
A houstoni Johnson Űrközpontban szerdán tartott bemutatón tudósok és az amerikai űrhivatal (NASA) vezetői vettek részt. A fekete por és kőzetdarabok a szénben gazdag Bennu kisbolygóról származnak, amely a Földtől mintegy 96 millió kilométerre van. A NASA Osiris-Rex űrszondája három évvel ezelőtt gyűjtötte be a mintákat, majd visszatérve egy kapszulába zárva dobta le a mintákat a Földre, miközben elhaladt mellettünk.
A NASA által végzett előzetes vizsgálatok szerint a most visszaérkezett mintákban magas a szén- és víztartalom, ezek együttesen pedig a földi élet építőkövei is.
A tudósok szerint most jóval több minta érkezett a Földre annál, mint amennyit a Hajabusza-2 japán űrszonda gyűjtött 2019-ben a Ryugu aszteroidáról. A pontos anyagmennyiséget azonban még nem tudták megállapítani, mert a kapszula fő kamráját még nem nyitották fel.
.@NASA’s #OSIRISREx's mission wasn't just about the rocks! The initial analysis of these samples is nothing short of astounding. They contain abundant water in the form of hydrated clay minerals and are rich in carbon, both as minerals & organic molecules. Incredible work, team! pic.twitter.com/sklBv9fWn6
— Bill Nelson (@SenBillNelson) October 11, 2023
„Lassan és aprólékosan haladunk” – mondta el Dante Lauretta, az Arizonai Egyetem munkatársa, a misszió vezető tudósa. Hozzátette, hogy már az is tudományos szenzáció, hogy a kamra peremén talált port és részecskéket vizsgálhatják.
Az OSIRIS-Rex az első amerikai űreszköz, amely aszteroidáról gyűjtött mintát. 2016 szeptemberében indították el a floridai Cape Canaveral űrközpontból.
A mintát tartalmazó kapszula Földre küldését követően az űrszonda egy másik aszteroida, az Apophis felé indult, és misszióját kilenc évvel meghosszabbították.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.