A Hamász palesztin terrorszervezet által szombaton Izrael ellen indított támadások fényében ismét a figyelem középpontjába került a Vaskupola, Izrael légvédelmi rendszere – mely rengeteg ember életét menthette már meg az elmúlt napokban, ahogyan korábban is.
A Vaskupola 2011-ben állt szolgálatba, és a Rafael Advanced Defense System nevű, izraeli állami hadiipari vállalat készítette. Az eszközt az évek alatt több alkalommal is frissítették, hogy javítsanak a pontosságán: 2021-ben, az Izreali–Palesztin-konfliktus kitörésekor, amikor több mint 4500 rakétát indítottak Izrael felé, ezek több mint 90 százalékát le tudta lőni a légvédelmi rendszer.
Mint az Interesting Engineering írja, a Vaskupolát úgy fejlesztették, hogy valamennyi, kis hatótávolságú légi fenyegetéstől – rakéták, pilóta nélküli légi járművek – megvédje az országot. Ezeket ugyanis még a levegőben elfogja, és ártalmatlanítja, amint a Vaskupola 70 kilométeres hatókörébe érnek.
NEW VIDEO : Israel 's Iron Dome intercepting rockets coming from Gaza #Israel #Palestine #Hamas #طوفان_الأقصى #Palestinian #حماس pic.twitter.com/Rh6I9OyUec
— Hareem Shah (@_Hareem_Shah) October 8, 2023
A légvédelmi rendszer három fő részből áll: az első a radar, mely észleli a beérkező fenyegetést, és hogy az milyen útvonalon halad. Ez továbbítja az információkat a parancsnoki-irányítóközpontnak, ahol kiszámítják, a röppályája alapján veszélyeztet-e a beérkező fenyegetés lakott, valamint stratégiailag fontos területeket. Ha nem, akkor nem lépnek – ha azonban a válasz igen, akkor kilövik a Tamir-rakétát, mely a fenyegetés nyomába ered, és felrobbantja még a levegőben, így ártalmatlanítva azt. Igaz, a lehulló darabok még ekkor is veszélyesek lehetnek.
Korábban a Hamász sok rakétát lőtt ki Izraelre, de ezek folyamatosan, hosszú időn keresztül érkeztek, így a Vaskupola le tudta szedni a folyamatosan beérkező rakétákat. Szombaton azonban mindössze 20 perc leforgása alatt érkezett több mint 5000 Izrael irányába, mely elképesztő mennyiség ilyen kevés idő alatt. A közösségi médiában terjedő felvételek tanúsága szerint csak úgy cikáztak az égen a Hamász által kilőtt rakéták, valamint a Vaskupola elfogórakétái.
Azt nem tudni, hogy az intenzív támadás során milyen hatékonysággal dolgozott a Vaskupola, az azonban valószínű, hogy ekkora megpróbáltatásnak még nem volt kitéve korábban. Az izraeli védelmi minisztérium még 2021-ben fejlesztett egy rendszert, hogy az képes legyen kezelni a hasonló volumenű támadásokat is.
Az izraeli-palesztin háborúval kapcsolatos híreinket ide kattintva találja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.