Tech hvg.hu 2023. október. 06. 08:03

Kiadták a riasztást: ijesztő dolog történhet a levelekkel – aztán meg velünk is

Bár az erdők segíthetnek valamennyire visszafogni a pusztító szén-dioxid-kibocsátást, a globális felmelegedés katasztrofális visszacsatolási hurokba juttathatja ezeket a növényeket is.

Egyre inkább kezdjük a saját bőrünkön érezni, hogy nem csupán riogatás a globális felmelegedés. Ilyen helyzetben még inkább ijesztő az a Nature-ben megjelent tanulmány, amely arra figyelmeztet, hogy a felmelegedés ronthatja a fotoszintézist a trópusi erdőkben, és ez visszafordíthatatlan változásokhoz vezethet.

A fotoszintézis az a folyamat, amely során a növények a szén-dioxidot, a napfényt és a vizet cukorrá és oxigénné alakítják. Ez a kémiai reakció általában a klorofill nevű pigmentre támaszkodik (ez adja a növények zöld színét). A fotoszintézis az oka annak is, hogy bolygónkat oxigénben gazdag légkör borítja. Ezt a folyamatot zavarhatja meg a globális felmelegedés – állítja egy nemzetközi kutatócsoport. Egyes levelek ugyanis annyira felmelegedhetnek, hogy sérülhet a fotoszintetizáló képességük, sőt a növény is elpusztulhat, ami még magasabb hőmérséklethez vezethet.

Nature

A szakemberek szerint körülbelül 46,7 Celsius-fok az a kritikus hőmérsékleti küszöb, amelynél a levelek fotoszintetizáló kapacitása csökkenni kezd. Bár ez a hőmérséklet igen magasnak tűnhet, a kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a levelek sokkal melegebbek lehetnek, mint a környezetük hőmérséklete.

A kutatócsoport termikus műholdas érzékelők adatait kombinálta helyszíni levélmelegítési kísérletekkel – írja a ZME Science. Azt találták, hogy jelenleg a leveleknek csak kis része, 0,01százaléka lépi túl a kritikus hőmérsékleti küszöböt, azonban azt jósolják, hogy a globális hőmérséklet emelkedésével ez a szám is magasabb lesz. A jelentés azt is kiemeli, hogy bár az említett arány csekélynek tűnik, a növekedés komoly veszélyt jelenthet a trópusi erdőkre, amelyek a bolygó mintegy 12 százalékát fedik le, és döntő szerepet játszanak a szén-dioxid-elnyelésben. Ha a kritikus hőmérsékleti határokat túllépő levelek százalékos aránya 1,4 százalékra nőne, az jelentős levélvesztéshez, sőt a fa pusztulásához vezethet.

A helyzet ugyan aggasztó, azonban – vélik a kutatók – még nem késő, alacsony kibocsátású forgatókönyvek esetén a legtöbb trópusi fa túléli a felmelegedést, megőrzi az ökoszisztémát. Jelen tanulmány azt sugallja, hogy néhány alapvető klímamérséklési beavatkozással megoldható az említett probléma, emellett segít meghatározni néhány fontos területet, amelyek további kutatásokat igényelnek azzal kapcsolatban, hogy képesek-e a trópusi fák megváltoztatni a felső hőmérsékleti küszöbüket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.