Tíz hónap alatt éri el azt a szintet a mesterséges intelligencia, mint amit egy sebész tíz év alatt – és hamarosan már élesben is segítheti az operációkat a technológia.
Számos más terület mellett az agyműtéteknél is áttörést hozhat a mesterséges intelligencia – a University College Londonban már dolgoznak egy ilyen technológián, melynek köszönhetően az ilyen beavatkozásokat biztonságosabbak és hatékonyabbak is lehetnek.
A fejlesztés a brit kormány szerint valódi áttörést hozhat a területen, és akár már két éven belül a gyakorlatban is alkalmazható lehet – írja a BBC.
Egy ilyen agyműtét nagyfokú precizitást igényel, egy mindössze egymilliméteres tévedés is azonnal a páciens halálát okozhatja – kiemelten fontos az agyalapi mirigy károsításának elkerülése, mely egy szőlőszem-méretű, és az agy közepén helyezkedik el. Ez felelős a szervezet hormonszabályozásáért is, és ha bármilyen károsodást szenved, az vakságot okoz.
Vészfék kerülhet a mesterséges intelligenciába
Michelle Donelan brit digitális miniszter szerint a cégeknek nemcsak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos veszélyekre kellene figyelmeztetniük, de meg is kell akadályozniuk, hogy a fenyegetésekből valóság legyen.
A most fejlesztett MI-rendszer több mint 200, ezen a területen elvégzett agyműtét videófelvételét elemezte ki, és mindössze 10 hónap alatt elérte azt a tapasztalati szintet, melynek eléréséhez egy emberi sebésznek 10 évre van szüksége.
A brit közmédiának több idegsebész és a területen dolgozó szakember is nyilatkozott, akik nagyon hasznosnak találják az MI-alapú eszközt, mely például segíthet megtalálni a határokat, valamint abban, hogy mely lépések következnek az operációban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.