Egy speciális, igaz, nagyon kicsi tollra van csak szükség, és bármilyen plusz eszköz nélkül lehet írni vagy akár rajzolni a vízbe – bizonyította be egy nemzetközi kutatócsoport.
A vízben írás különleges megoldását dolgozták ki a mainzi Johannes Gutenberg Egyetem, a Darmstadti Műszaki Egyetem és a Vuhani Egyetem kutatói. Módszerükkel a felhasználók közvetlenül a vízbe írhatnak, nincs szükség semmiféle hordozóanyagra.
A vízbe való írás egyik nagy problémája, hogy például a töltőtoll ugyan ki tudja lökni a tintáját a vízbe, viszont a hegye turbulenciát kelt, ami eltünteti az írás nyomait. Éppen ezért a kutatók egy egészen újfajta íróeszközt dolgoztak ki.
Az új eszköz – olvasható a tanulmányt közlő Small folyóiratban – egy apró, legfeljebb 50 mikron széles, speciális anyagból készült gyöngy, amely ionokat cserél a folyadékban, így viszonylag alacsony pH-jú zónákat hoz létre. A vízben szuszpendált részecskék nyomait ezután a savas oldathoz vonják. A zóna kirajzolása tartós, „írt” vonalakat hozhat létre. Az írás stabilitása érdekében a prototípus a vizet a gyöngy körül mozgatja, nem pedig a gyöngyöt a vízben.
A toll mikroszkopikus mérete és az a tény, hogy a víz körülötte mozog, nem pedig fordítva , lehetővé teszi, hogy a folyadék a lehető legstabilabb maradjon. A vonalak több mint 15 percig láthatóak maradnak, és lehetőség van különböző alakzatok kialakítására fényalapú technikák segítségével, amelyek leállítják és elindítják az ioncserét.
Ellentétben a szilárd hordozókra történő víz alatti írás bevett technikáival, ezek a vonalak újrakonfigurálhatók, és nem igényelnek rögzítést a hordozóhoz. A szubsztrát szándékos megdöntése megkönnyíti a tollal való irányítást, így a rajzolást és az írást.
Bár a kutatás még csak előzetes fázisban van, a szakemberek szerint a megoldásuk sokoldalú utat nyit a vízben történő íráshoz, rajzoláshoz és mintázáshoz, még mikroléptékben is. Számos lehetőséget nyithat az új típusú művészet létrehozásától a folyadékokon áthaladó vegyi nyomok követéséig.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.