Azt hihetnénk, egyszer s mindenkorra vége a vagyonokat öröklő, most azonban kölcsönt kérő „nigériai trónörökös” e-mailjének, így felesleges is a csalás mögött állók erőlködése. Ők viszont másképp gondolják, sőt, most már a mesterséges intelligenciát is bevetik az ügy érdekében.
Talán vannak, akik még emlékeznek az egyik legkorábbi e-mailes csalásra, amelyet 419-es átverésnek is neveznek. Olyan régi megtévesztésről van szó, amely még postai úton, illetve faxon kezdte a karrierjét, majd az internet megjelenésével áttért az online platformra. A mese hasonló maradt: általában segítséget kérnek a címzettől, például jogtalanul elvett örökség visszaszerzéséhez. Ez a segítség anyagiakat jelent, és abszurditásuk, illetve az ígért hatalmas, már-már irreálisan magas összegek ellenére sok ezren estek bele a csapdába.
Azután úgy tűnt, hogy már nem lesz több áldozat, és a nigériai csalás korszaka is véget ér. Most viszont az Abnormal Security kutatása a generatív mesterséges intelligencia segítségével létrehozott támadások új generációját tárta fel.
Az Abnormal több mint ezer támadást fedezett fel, amelyek legalább 70 egyedi e-mail címet használó szervezeteket céloznak meg. A tárgysorban egyszerűen az „Üdvözlet” szó szerepel, és a megsértett nigériai előkelőségeken kívül az ENSZ-ből, Ukrajnából, az Elefántcsontpartról, Svájcból, a Közép-afrikai Köztársaságból és még az Egyesült Államokból származó embereket is megszemélyesítenek.
A taktikában is változás történt. Míg a hagyományos nigériaiherceg-sémák csak a személyes haszonszerzésről beszéltek, ezeknek az újabb verzióinak egy része üzleti tranzakciókhoz kapcsolódik. Ez a támadás arra kéri az üzleti címzettet, hogy helyezzen be 50 millió dollárt a pénz 10 százalékáért cserébe, egy „100 százalékban kockázatmentes” üzleti tranzakció keretében. Ez a hagyományos 419-es átverés tovább fejlődése, amely immár üzleti, nem pedig személyes tranzakciókra hivatkozik.
Mivel a levelek megfogalmazásába a generatív mesterséges intelligenciát is bevonták, sok olyan jel (nyelvhelyesség, rossz fogalmazás, helyesírási hibák), amely lehetővé tette az átverés könnyű észlelését, már nincsen jelen. Az Abnormal Security egy példát is említ. Két támadást is találtak, amelyeknek feltehetően ugyanaz a forrása. Ugyan különböző küldési címeket használnak, azonban mindkettőjüknél a „John Albert” a megjelenített név és a válaszcím is egyezik. Mindkét levél az ENSZ-re hivatkozva kéri a 3,5 millió dolláros összeget.
Átverik a magyarokat - kijöttek a legfrissebb számok arról, hogy mennyire
Az elmúlt egy évben a magyar közösségimédia-felhasználók fele találkozott olyan üzenettel, amelyben hamis e-mailekkel próbáltak személyes adatokat kicsalni. A kiberbűnözők SMS és telefonhívás segítségével is megpróbálnak bizalmas információkhoz jutni. Sajnos sok hazai internetező megkönnyíti a hackerek dolgát - állapítja meg a Sophos kiberbiztonsági cég, melynek regionális felmérése szerint az viszont jó hír, hogy a magyarok csupán 11 százaléka továbbítja WhatsAppon vagy Messengeren keresztül a bejelentkezési jelszavakat és fontos dokumentumokat.
Míg azonban az első e-mail egyértelműen ember által generált, számos szintaktikai hibával, addig a második valószínűleg teljes egészében mesterséges intelligencia által generált, és nincs benne hiba vagy következetlenség. Ennek eredményeként előfordulhat, hogy a címzett kevésbé tudja megállapítani, hogy ez egy támadás, így nagyobb valószínűséggel válaszol, ha az átverő mail a beérkező levelek között landol. Az ember által írt e-mailt egyébként négy nappal az MI által generált e-mail után küldték el. Ez arra utalhat, hogy a kiberbűnözők még mindig tesztelik a technológiát, hogy megállapítsák, mennyire hasznos a munkájukhoz.
A legtöbben most már tudják, hogy nem szabad válaszolni a nigériai hercegektől és hasonlóktól származó e-mailekre, és ezzel a rosszindulatú szereplők is tisztában vannak. Éppen ezért finomítják az átveréseiket, hasonló taktikákat, de eltérő témákat alkalmazva személyes és üzleti fiókokat egyaránt megcéloznak. A generatív mesterséges intelligencia térnyerésével pedig valószínűleg még meggyőzőbb e-maileket fognak küldeni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.