Joggal mondhatjuk az egyik féregfajra, hogy nem reagál túl jól a stresszre: különböző méretűvé és alakúvá tudja alakítani a szájszervét, és konkrétan kannibál-módba is válthat.
Egészen sajátosan reagál a stresszre egy fonálféregfaj, az Allodiplogaster sudhausi – miután egy hatalmas szájat növeszt, nekilát más férgek elfogyasztásának is. Akár a saját családjába tartozókat is elfalatozza.
A kutatók a bioRxiv folyóiratban megjelent, még nem lektorált tanulmányukban arról írnak, hogy a féreg által növesztett, nagy szájszerv kimondottan a stresszre adott reakció lehet.
A szakemberek azért eredtek a különös jelenség nyomába, mert más fonál- és orsóférgek esetében már korábban megfigyelték, hogy nemes egyszerűséggel megeszik egymást, ha bizonyos étrenden vannak.
Hogy megfigyelhessék az Allodiplogaster sudhausi lehetséges változásait e téren, a férgeket egyedi étrenden tenyésztették, mely egyebek mellett baktériumokból és gombákból állt, és három különböző szájformát figyeltek meg a felnőtt példányokon.
Hogy mi állhat ennek hátterében, arra egy genetikai elemzés adott magyarázatot: e szerint a féregnek van egy második, teljes „másolata” a teljes genomjáról, melyet genom-duplikációnak neveznek. Ennek köszönhető az extra rugalmasság, mellyel gyakorlatilag átalakíthatja önmagát – összegez a Science Alert.
Ugyan még további vizsgálatok terepe annak a pontos megállapítása, hogy miért vált kannibál-módba a féregfaj, de a kutatók a már korábban említett stresszt tartják felelősnek érte, mely a túlnépesedés és az éhezés miatt alakulhat ki bennük – ha nagyra nyitott szájjal gyakorlatilag mindent elfogyasztana, az komoly előny lehetne a féreg számára a túlélésre egy élelemben szűkös környezetben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.