Tech hvg.hu 2023. szeptember. 13. 16:50

Mennyi az annyi? Kiszámoltuk, a magyar átlagbérrel meddig kell minden fillért félrerakni egy iPhone 15 Pro Maxhoz

Valószínűleg nem függetlenül attól, hogy az elmúlt egy évben valamelyest erősödött a forint, a legkomolyabb iPhone is elérhetőbb lett Magyarországon – de még így is kifejezetten drágának számít az adatok szerint.

Az Apple kedd este mutatta be az új készülékeit, az iPhone 15-szériát, melynek csúcsát a Pro Max modell jelenti. Nem sokkal a bejelentést követően már ki is derült, hogy a következő egy évben milyen mélyen kell majd a pénztárcánkba nyúlnunk, ha meg szeretnénk vásárolni egy új iPhone-t: jó hír, hogy mivel tavaly szeptember óta valamelyest erősödött a forint, az új széria ára is mérséklődött. Mindezt persze úgy, hogy a dollárban mért ár a Pro modellek esetében 2017 óta változatlan.

Olcsónak azért így sem lehet nevezni az iPhone-okat: a sima iPhone 15-ért 400 ezer, a nagyobb Plus változatért 450 ezer forintot kér az Apple, míg az abszolút csúcsot képviselő két változat közül az olcsóbb, Pro 500 ezer, míg a Pro Max 600 ezer forintot kóstál. Ez utóbbinál annyit még érdemes megjegyezni, hogy a többivel ellentétben nem 128, hanem 256 GB-os tárhely van az alapmodellben.

A World of Stats nevű Twitter/X-oldal már utána is számolt annak, hogy hány havi fizetés kell a világ országaiban egy iPhone 15 Pro Max megvásárlásához – persze, ha semmi másra nem költünk közben. A nevezett készülék alapára Amerikában 1200 dollár.

Bár az oldal nem merül el az olyan részletekben, mint hogy milyen adatsor alapján végezte el a számításokat (valamint, hogy bruttó vagy nettó jövedelemmel számoltak – de gyaníthatóan utóbbi), érdekes képet ad arról, hogy mennyire kell sokat dolgozni egy csúcskészülékért a világ különböző pontjain.

Az oldal szerint a helyzet Egyiptomban a legrosszabb, ahol egy havi fizetés 821 százalékát kell kicsengetni az iPhone 15 Pro Maxért – a második helyen, minimális lemaradással, 816 százalékkal Pakisztán áll, míg a dobogó alsó fokán Nigéria áll a 754 százalékos eredményével.

A legjobb helyzetben – talán nem meglepő módon – Svájc áll, ahol elég a hónap ötödét ledolgozni, és már le is csaphatunk a mobilra: ők 20 százalékkal jeleskednek.

De hogy áll Magyarország? Az egyébként összesen 42 országot felsorakoztató listán nem Svájchoz állunk közelebb: Malajzia és Kína között, 128 százalékos értékkel a 16. (legrosszabb) helyet foglaljuk el, legalábbis a World of Stats állítása szerint.

Mikor érkeznek az Apple nagy frissítései? Premierdátumot kapott az iOS 17 és a többi operációs rendszer is

Az idei évben több operációs rendszer is hamarabb érkezik, mint korábban - mutatjuk, mikortól töltheti le például az iOS 17-et, valamint a macOS Sonomát.

Mivel nem ismerjük pontosan, hogy az oldal milyen adatokból dolgozott, magunk is a számok nyomába eredtünk: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023 júniusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 566 800 forint volt, mely nettósítva, kedvezményekkel 390 900 forintot jelent.

Ebből kiindulva, a KSH idei adatai szerint rosszabb a helyzet, mint amit az oldal számolt: így egyhavi jövedelem 153,5 százaléka egy iPhone 15 Pro Max, feltéve persze, ha ezalatt a másfél hónap alatt egyetlen kósza fillért sem költünk el a keresetünkből olyan feleslegesnek tűnő dolgokra, mint például az étkezés.

Az iPhone 14 Pro Max ára tavaly – az akkori árfolyamon – 690 ezer forint volt. (A hitelesség jegyében a 256 GB-os verzió árát nézzük, lévén idén a 128-as megszűnt.)

2022-ben a KSH adatai szerint a nettó átlagkereset 355 300 forint volt, azaz akkor egy 256 GB-os iPhone 14 Pro Maxért közel két hónapot kellett dolgozni: egy havi bér 194 százaléka volt akkor a készülék ára.

Ez azt jelenti, hogy egy év leforgása alatt érezhetően javult a helyzet: ugyanazt a tudást felvonultató iPhone-készülékért már „csak” a havi bérünk 153,5 százalékát kell átnyújtanunk a pénztárnál, szemben a tavalyi 194 százalékkal – mialatt a KSH adatai szerint az idei év júniusában 16 százalékkal magasabb volt a bruttó átlagbér, mint az előző év azonos időszakában.

És azért tegyük hozzá azt is, a KSH által közölt nettó átlagbér és a valóságban megkapott bér között valószínűleg van némi ellentmondás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?