Bűnözésből származó pénzt használnak a svéd bandatagok arra, hogy hallgatottságot vásároljanak a Spotifyon, így a cégtől kapott pénz már tiszta bevételnek minősül.
Pénzmosásra használják a Spotifyt azok a svéd bűnbandák, amelyek kábítószer-kereskedelemből, rablásokból, csalásokból és egyéb már bűncselekményből származó pénzeket szeretnék tisztára mosni – számolt be róla a svéd Svenska Dagbladet alapján a The Guardian. A bűnözők a hozzájuk kötődő előadók dalainak kamu streameléséből származó bevételből igyekeznek elfedni, valójában honnan van a pénz.
A lap információit négy bandatag és egy névtelenséget kérő nyomozó is megerősítette. Az egyik bűnöző azt is elárulta, hogy 2019-ben kezdte el pénzmosásra használni a Spotifyt, nagyjából akkor, amikor a svéd gengszterrap népszerűvé vált az országban, és elkezdtek vele díjakat nyerni az előadók.
A beszámoló szerint a bűncselekményekből származó pénzt bitcoinra váltották, így fizettek azoknak, akik hallgatottságot generáltak a daloknak. Ez hozzájárult ahhoz, hogy az adott dalok a toplista élére kerüljenek. A bandatag szerint a kamu meghallgatások a valós felhasználókat is odavonzották.
Minél magasabb volt a streamelések száma, annál többet fizetett a Spotify. A beszámoló szerint Svédországban 1 millió meghallgatás után 40-60 000 svéd korona, vagyis körülbelül 1,3-1,9 millió forint jár.
38 000 000 dolláros fehérzajproblémával küzd a Spotify
38 millió dollár nem kevés, még egy olyan nagy cég számára sem, mint a Spotify. Úgy tűnik, egy gyors radírozás után ennyivel növelhetné éves nyereségét, és ehhez a fehérzajnak is köze van.
A névtelenül nyilatkozó nyomozó elmondta, 2021-ben felvette a kapcsolatot a céggel, de nem kapott választ tőlük. Pedig – mint fogalmaz, – a Spotify a bűnözők bankautomatájává vált Svédországban.
A Spotify az AFP hírügynökség megkeresésére azt nyilatkozta, az ilyen kamustreamelés minden platformon problémát jelent, és igyekszik ellene küzdeni. A platform üzemeltetőjének közlése szerint a Spotifyon az összes streamelés kevesebb mint 1 százalékát teszik ki az ilyen hamis meghallgatások.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.