Tech hvg.hu 2023. augusztus. 22. 19:03

Megcsinálták, és működik: egy régi, tárcsás telefonban az otthon mindenféle kütyüit irányító ChatGPT szólal meg

Több eszköz és szolgáltatás ügyes összekapcsolásával megoldható, hogy otthoni asszisztens legyen egy antik telefonból – valaki már ki is próbálta.

Halló, ChatGPT? Igen érdekes dologról készített videót egy Zoltan T nevű YouTube-felhasználó: az OpenAI által fejlesztett ChatGPT API-ját (alkalmazásprogramozási interfészét) felhasználva egy otthoni asszisztenst épített egy régi tárcsás telefonba.

Az ötlet nem teljesen új, a készülék több évvel ezelőtt készült elődje már képes volt alap parancsokat megérteni, melyre az asszisztens válaszolt, amennyiben értette azt – ezzel ugyanis akadtak problémái. Itt jött szóba a ChatGPT, mely már ezen a téren is remekül használható.

Természetesen a telefonnak jelentős átalakításon kellett átesnie: egy Grandstream HT801 típusú eszköz segített abban, hogy az analóg, tárcsás telefonból egy internetre is kapcsolódni képes (VoIP) eszköz váljon, ez készít digitális változatot a hangból. Ez a hang egy Raspberry Pi miniszámítógéphez fut be, ez kezeli a teljes kommunikációt, melyet a projekt futtat mindenféle szolgáltatásokkal.

Mint a Hackster.io kifejti, a hang először az OpenAI Whisper szolgáltatásához fut be, ez írja le szövegesen is, amelyet ezután már a ChatGPT is értelmezni tud. A válasz a chatbottól is szövegesen érkezik, ezt az AWS Polly szolgáltatás alakítja hanggá, amely ezután a Grandstream segítségével megszólalhat a tárcsás telefonban is.

A parancsok különböző szolgáltatások API-jain keresztül működnek, így például a Spotify is vezérelhető vele, ahogyan az okosotthon világítása is – csak attól függ, hogy hány szolgáltatást rendel hozzá valaki.

Egy böngésző nélküli, 1984-es számítógépen beszélgettek a ChatGPT-vel - videó

Egy mindössze 4,77 MHz-es processzor és 640 kB RAM is elég lehet a ChatGPT-vel történő beszélgetéshez, miután Yeo Kheng Men készített egy klienst a IBM 5155-ös, az MS-DOS 6.22-es változatát futtató PC-hez.

A projekt rendkívül érdekes, a videóban több részlet is megtekinthető – az már csak a hab a tortán, hogy különböző akcentusokon is meg tud szólalni, például németül és franciául is. A rendszer kódja megtalálható a Githubon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.