A PDS 70 nevű csillagrendszer 400 fényévre van a Földtől, és ha helyesek a spanyol kutatók megfigyelései, akkor egy igazán különleges rendszerről van szó.
A spanyol Asztrobiológiai Központ tudósai úgy vélik, hogy a PDS 70 nevű csillag körül két olyan bolygó is keringhet – a PDS 70b és a PDS 70c –, melyek ugyanazon a pályán haladnak. Az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ez az első eset, hogy ilyen planétákra bukkantak.
A PDS 70 nagyjából 400 fényévnyire van a Földtől. A megnevezett mindkét bolygó a Jupiterhez hasonló gázóriás. Egy pályán mozgásuk nem példa nélküli, megfelelő feltételek mellett ilyesmi lehetséges. Jó példa erre a Naprendszerben a Trójai csoport, ami a Mars és a Jupiter között helyezkedik el.
A kutatók szerint a PDS 70 csillagrendszer nagyon fiatal. A PDS 70b pályáján egy óriási törmelékfelhőt fedeztek fel a kutatók, amiről azt feltételezik, hogy vagy egy kialakuló bolygóhoz tartozik, vagy egy már kialakult bolygó maradványa lehet.
Olga Balsalobre-Ruza, a tanulmány vezető szerzője szerint a néhány évtizeddel ezelőtt felállított elméletek már megjósolták, hogy lehetséges, hogy hasonló tömegű bolygópárok ugyanazon a pályán keringjenek a csillaguk körül.
A most megtalált két bolygónak azonban eltérő lehet a tömege, a pályájuk pedig nagyjából olyan messze van a csillaguktól, mint az Uránuszé a Naptól. Ugyanakkor azt feltételezik, hogy a csillaghoz közelebb kisebb bolygók is lehetnek, így felmerül a kérdés, hogy vajon milyen életformák létezhetnének egy ilyen rendszerben.
Mivel a PDS 70b meglehetősen lassan kerüli meg a csillagot – nagyjából 120 év alatt –, így egy darabig még eltart, mire sikerül pontosítani, hogy a törmelékfelhő valóban egy második bolygóhoz tartozik. Szerencsére ilyen sokat nem kell majd várni, 2026-ban ugyanis lehetőség lesz megfigyelni az égitestek mozgását, amiből már levezethető lesz az eredmény.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.