Az Európai Űrügynökség Aeolus nevű műholdja eredetileg kontrollálatlanul zuhant volna a Földre, ám a jelenlegi szabályok miatt módosított ezen a tervén a szervezet.
Az Európai Űrügynökség (ESA) 2013-ban indította útnak az Aeolus nevű műholdat, amely elsőként figyelte meg az űrből a szél irányát és sebességét a légkör legalsó 30 kilométeres zónájában. A szerkezetnek azonban már majdnem elfogyott az üzemanyaga, a Föld pedig gravitációjával vonzza magához az 1360 kg-os szerkezetet.
A mérnökök eredetileg úgy tervezték, hogy a szerkezet magától a Földre zuhan, ám nemrég egy új tervvel álltak elő: a támogatott visszatéréssel, és ez az első lenne a maga nemében – írja a The Next Web.
Hogy kevesebb legyen az űrszemét, az űrszondákat úgy tervezik, hogy életük végén visszatérjenek a Földre és elégjenek a légkörben. Előfordulhat azonban, hogy egyes nagyobb darabok érintetlenek maradnak, és veszélybe sodorhatják az emberi életet. Emiatt ezeknek a Föld egy lakatlan régióját célozva kell megtörténnie a becsapódásnak.
A jelenlegi szabályok értelmében a visszatérő űreszközöknek vagy el kell égniük a légkörben, vagy támogatott módon kell visszatérniük a Földre. Az Aeolust azonban még akkor tervezték meg, amikor az erre vonatkozó szabályok nem léteztek.
Az űrszondát az 1990-es éveben úgy alakították ki, hogy a Föld egy bizonyos területén belül zuhanjon le. Az ESA azonban az új szabályok miatt módosított a terven, az utolsó csepp üzemanyagokat pedig arra használja fel, hogy visszahozza a bolygónkra az űrszondát.
Az Aeolus először 320-ról 280 km-es magasságba ereszkedik. Amikor ezt a szintet eléri – ez hetekig is eltarthat –, az ESA végrehajtja a visszatérés első kísérletét.
Ezután 150 km-es magasságig engedik ereszkedni a szerkezetet, majd úgy navigálják, hogy 80 km-es magasságban szétessen és elégjen a nagy része. Mivel fennáll egy minimális kockázat, hogy bizonyos darabjai nem égnek el, a szakemberek ezt a manővert már az óceán felett hajtják majd végre.
Ha minden a tervek szerint halad, a küldetésnek július végén, vagy augusztus elején lesz majd vége. Amennyiben sikerül, az új utat nyithat a műholdak nyugdíjazásában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.