A méhek döntéshozatalát alapul véve olyan döntéshozatali modelleket lehet fejleszteni, amelyekkel még jobb robotokat lehet készíteni a jövőben.
Talán sokan nem is tudják, mennyire okos állatok a méhek: rendkívül jó kognitív képességekkel rendelkeznek, és komplex problémákat is meg tudnak oldani. Emellett – írja az Interesting Engineering – memorizálni tudják a helyszíneket, arcokat – de mérlegelni tudnak az erőfeszítés-kockázat-jutalom terén is, amivel gyorsan fel tudják mérni, mely virágokból származhat élelem a kaptár számára.
A méhek az evolúció során gyors döntéshozókká váltak, akik egyúttal a kockázatot is csökkenteni tudják – összességében tehát ideálisak a tudományos kutatások alapjául.
Ezt tették az eLife folyóiratban publikált tanulmány szerzői is – egészen pontosan a rovarok agyának jobb megértése volt a vizsgálatok fókuszában, ezzel pedig olyan új döntéshozatali (decision-making) modellt dolgoztak ki, ami jobb robotok tervezését segítheti.
Megépítették a robotméhet, ami minden irányba képes repülni
Az amerikai Washingtoni Állami Egyetem mérnökeinek szerkezete, a Bee++ képes minden irányba mozogni, így a jövőben már csak a súlyából kellene lefaragni egy kicsit.
A méhek agya kisebb egy szezámmagnál, mégis gyorsabban tudnak döntéseket hozni az embereknél – a rovaroknak az életük során nagy hatékonysággal kell dolgozniuk a nektár megtalálására, és számos kihívással is szembe kell nézniük.
A vizsgálatokat 20 méhhel végezték el, akiket betanítottak öt különféle színes „viráglemez” felismerésére. Kizárólag a kék virágok tartalmaztak cukorszirupot, míg a zöldek kinintartalmúak, avagy keserűek voltak, a többi szín pedig néha glükózt tartalmazott.
A méheket 40 órán keresztül figyelték videón, megfigyelve az útjukat és a döntéseik gyorsaságát: mint kiderült, amikor a méhek megállapították, az adott virág tartalmaz élelmet, 0,6 másodperc alatt szálltak rá – de ugyanilyen gyorsasággal döntöttek akkor is, amikor azt állapították meg, hogy az adott virág nem szolgál táplálékkal.
Amikor pedig bizonytalanok voltak, hogy az adott virág tartalmaz-e élelmet, kicsit többet gondolkodtak, körülbelül 1,4 másodpercet.
Korlátozott sikert ért el Brüsszelben a nagy népi összefogás a méhekért
Bár léteznek uniós javaslatok a növényvédőszerek arányának csökkentésére, hosszabb távon végleges kivonására, a tagállamok nem sietnek a döntéssel. Több mint egymillió EU-s polgár igyekezett felgyorsítani a folyamatot, egyelőre sikertelenül. A téma azonban fontos helyet kapott az európai mezőgazdaságról szóló vitákban.
Az Interesting Engineering megjegyzi: a kutatók a gyűjtött adatokkal megnyitották az utat egy számítógépes modell megalkotása előtt, ami képes lehet utánozni a méhek agyát, és annak döntéshozatali folyamatát – a jövő MI-kutatásai a biológiából meríthetnek ihletet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.