A megalodon fogainak geokémiai vizsgálata világított rá arra, hogy szemben sok cápával, az őscápa valójában melegvérű lehetett.
Melegvérű lehetett a megalodon, a Föld valaha élt leghatalmasabb tengeri ragadozója – derül ki egy friss, a National Academy of Sciences folyóiratban publikált tanulmányból, ami az egykori állat fog-fosszíliáinak elemzésén alapul.
Mint az Interesting Engineering összegzéséből kiderül, a tudósok már korábban is sejtették, hogy melegvérű lehet a megalodon, ugyanakkor ezek leginkább feltételezéseken alapultak, bizonyítékok hiányában. Az új tanulmány azonban az első empirikus bizonyíték rá.
A megállapításokhoz több különleges geokémiai eljárást is alkalmaztak a fogakon – egészen pontosan, hogy miként kapcsolódik egymáshoz a szén-13 és az oxigén-18 izotóp. A kapcsolat erősségéből meg tudták állapítani, milyen hőmérsékleten ment végbe az ásványosodás.
Egy 15 millió éve élt, hatalmas megalodon cápa fogára bukkant egy 9 éves kislány
Egy amerikai kislány olyan őskövületet talált, amihez a szakértő szerint egyszer van egy életben szerencséje az embernek: egy, már kihalt cápafaj, az Otodus megalodon egyik foga.
A tanulmány megállapításai szerint a megalodon testhőmérséklete 27 Celsius-fok körül alakult, és a melegvérűség a méretének kialakulásában is szerepet játszhatott.
De nem csak ebben, hanem a kihalásában is: a kutatók szerint a melegvérű létnek jelentős anyagcsereigénye volt, ez lehet a kihalásának egyik oka.
A kutatás egyik résztvevője hangsúlyozta: lévén a megalodon az éghajlat és a tengerszint drasztikus változásaikor halt ki, ami a zsákmányokra is jelentős hatással volt, a tanulmány arra is rávilágít, hogy napjaink cápái mennyire sebezhetőek az éghajlatváltozás közepette.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.