Tech hvg.hu 2023. június. 27. 16:03

Az élet kritikus összetevőjének tartott szénmolekulát talált az Orion-ködben a James Webb űrtávcső

Most először bukkant metil-kationra a James Webb űrteleszkóp egy távoli csillag körül keringő protoplanetáris korongban. A CH+3 képletű molekula az ultraibolya sugárzásnak köszönhetően termelődik.

Új irányt kaphatnak az élet eredetének megtalálására irányuló tudományos kutatások, hála a James Webb űrteleszkóp legújabb felfedezésének. A szerkezet most először azonosított be egy kulcsfontosságú szerves molekulát egy protoplanetáris korongban, az Orion-ködben.

A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a csillag körül található protoplanetáris korong, a d203-506, amelyből később a bolygók fejlődhetnek majd ki metil-kationt, vagy más néven metiliumiont tartalmaz. Ez a molekula különösen fontos, mivel elősegíti az általunk ismert életet alkotó összetettebb, szénalapú molekulák kialakulását.

Marie-Aline Martin-Drumel, a francia Párizs-Saclay Egyetem kutatója szerint a metil-kation azonosítása nemcsak a James Webb űrteleszkóp érzékenységét mutatja, hanem azt is, hogy a metiliumion fontos szerepet tölthet be a csillagközi kémiában.

NASA

A kutatók szerint fontos tényező, hogy a protoplanetáris korong egy vörös törpecsillag körül kering, ami nem termel túl sok ultraibolya sugárzást (UV) – az UV ugyanis lebontja a szerves molekulákat. Ugyanakkor fontos megjegyezni azt is, hogy a vörös törpét sok fiatal csillag veszi körül, ahonnan érkezhet UV-sugárzás.

A kutatók úgy vélik, hogy ez ugyan valóban lebonthat bizonyos szerves molekulákat, de egyúttal biztosítja is az energiát a metil-kation kialakulásához. A tudós azt is megjegyezte, a korongban úgy tűnik, nagyon kevés a víz, ami miatt valószínűleg nem fog tudni ott kialakulni az élet.

Visszanézett az időben a James Webb űrteleszkóp: kiderült, hogyan lett átlátszó a világegyetem

Több évtizede próbálnak rájönni arra a kutatók, miként vált egy sűrű, átláthatatlan gázfelhővel teli helyből egy könnyen átlátható hely a világegyetemben. A választ a James Webb űrteleszkóp adhatta meg.

Olivier Berné, a toulouse-i Francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ munkatársa szerint a mostani megállapítás egyértelműen azt mutatja, hogy az ultraibolya sugárzás teljesen megváltoztathatja a protoplanetáris korong kémiáját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.