Olyan leletekre bukkantak a Laosz északi részén található Tam Pà Ling barlangban, ami új megvilágításba helyezi az ősember vándorlásával kapcsolatos ismereteket.
Laoszi, francia, amerikai és ausztrál kutatók vizsgálata megállapította, hogy a modern ember Afrikából indulva átkelt Arábián, majd lényegesen korábban jutott el Ázsiába, mint azt korábban a tudomány gondolta. Az erről szóló tanulmány a Nature Communications hasábjain jelent meg.
A vizsgálat azt is megállapította, hogy az őseink nemcsak a partvidék mentén utaztak: erdőkön és valószínűleg folyóvölgyeken is áthaladtak, majd Délkelet-Ázsián keresztül egy csoport Ausztráliát is elérte.
Fabrice Demeter, a Koppenhágai Egyetem paleoantropológusa, a tanulmány egyik vezető szerzője szerint a Tam Pà Ling kulcsszerepet játszik az Ázsián átívelő migrációban, de jelentőségét és értékét még csak most ismerik fel.
Az Afrikából Délkelet-Ázsiába vezető legkorábbi utunk bizonyítékait általában olyan szigeteken lehet megtalálni, mint Szumátra, a Fülöp-szigetek és Borneó.
A tengertől mintegy 300 kilométerre található Tam Pà Ling hegyvidéki barlang felfedezése azonban más megvilágításba helyezte a vándorlás történetét. Kiderült, hogy az ott talált koponya és állcsont a Homo sapienshez tartozott, így a nagy kérdés az volt, mikoriak ezek a leletek.
A kutatók lumineszcenciás kormeghatározást alkalmaztak, hogy ez kiderüljön. Az eljárás lényege, hogy bizonyos ásványokban a háttérsugárzás hatására csapdázódott elektronok mennyiségét méri. Ezek fény hatására nullázódnak, de ha betemetik őket, akkor a számuk növekszik. Ennek köszönhetően kiszámítható, hogy hány éves lehet egy adott fosszília.
Nem a harc, hanem a szex miatt halhatott ki a neandervölgyi ember
Rejtély, hogy több százezer év különélés után hogyan tudta megérteni egymást a Homo sapiens és a neandervölgyi ember, ám ez nem gátolta őket a közös utódok nemzésében.
A mérések azt mutatták, hogy minimum 46 ezer éves fosszíliákkal van dolguk a kutatóknak. Ez egybeesik azzal az idővel, amikor a Homo sapiens Délkelet-Ázsiába érkezett. A 2010 és 2023 között végzett ásatások azonban kimutatták, hogy ezek az ősök Ausztrália felé haladtak tovább.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a mélyebben talált fosszíliák alapján az ember őse már 86 000–68 000 évvel ezelőtt megjelent a területen, vagyis 40 000 évvel korábban, mint gondolták. Ennek köszönhetően a kutatók nemcsak azt tudják megmondani, hogy mikor érkezett Ázsiába az első ember, hanem azt is, hogy mikor és milyen irányban haladt tovább.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
(A nyitókép illusztráció. Forrás: Laure Metz és Ludovic Slimak)