Harmadik olyan elrepülésén is túl van a BepiColombo űrszonda, amely során közel került a Merkúrhoz. Természetesen képeket is küldött róla haza, a Földre.
Bő másfél évvel ezelőtt jelentkezett először a BepiColombo nevű európai-japán űrszonda a Merkúrról készített fotóival. Azóta volt már szerencsénk egy második adaghoz is, amelyeken még a Kertész-kráter is látszódik, most pedig újabb felvételeket küldött az űreszköz.
Az IFLScience szerint ez volt a harmadik alkalom, hogy elrepült a bolygó mellett a BepiColombo, és mindegyik közül most került legközelebb a Merkúrhoz: annak felszínétől mindössze 236 km-re volt.
Ignacio Clerigo, az Európai Űrügynökség (ESA) szakembere, a küldetés műveleti igazgatója szerint a repülés nagyon könnyen ment, az adatok pedig az előzetes várakozásoknak megfelelően eljutottak a Földre.
A szerkezet többtucatnyi fotót készített, ezek közül hármat hoztak most nyilvánosságra. A mostaniak az eddigi legjobb képek a Naphoz legközelebbi bolygóról, amelyekről jól kivehetők a kráterek.
Például a nemrég elnevezett Edna Manley-kráterre, melyre nagyobb figyelmet terveznek fordítani a tudósok, mivel egy sötét színű, nagyban fényelnyelő anyagot hozott az ütközés a felszínre. Erről úgy vélik, hogy a Merkúr azon időszakából származhat, amikor a felszíne még szénben gazdag volt. Emellett a kráter alját láva árasztotta el, ami pedig arra utaló jel, hogy a Merkúron sokáig volt vulkáni tevékenység.
A kutatók abban bíznak, hogy elemezni tudják majd a sötét színű anyagot, ami sokat elárulhat a bolygó múltjáról.
Izgalmas expedícióba vág az Európai Űrügynökség
Évekig fog fékezni, hogy pályára állhasson.
A tervek szerint a következő években további három ilyen repülés lesz még. A következőre 2024 szeptemberében kerül majd sor, majd néhány hónappal később jön a következő, mígnem 2025 decemberében a szerkezet orbitális pályára áll majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.