Svájci kutatók mintegy 13,4 milliárd évvel néztek vissza az időben a James Webb űrteleszkóppal, és olyan csillagokat találtak, amik 10 ezerszer nagyobbak, mint a Nap.
A Genfi Egyetem tudósai felfedezték az első közvetlen bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a világegyetem hajnalán több millió szupermasszív csillag létezett. Ezek az objektumok a Nap tömegénél nagyjából 10 ezerszer nagyobbak voltak. Az erről szóló tudományos publikáció az Astronomy and Astrophysics hasábjain jelent meg.
A kutatók által csak égi szörnyetegként aposztrofált csillagok az ősrobbanás után alig 440 millió évvel születhettek. A felfedezés – amit a NASA James Webb űrteleszkópjának köszönhetnek a tudósok – segíthet megérteni, hogyan alakult a fiatal univerzum evolúciója.
Corinne Charbonnel, a Genfi Egyetem csillagásza és csapata óriási csillagok kémiai nyomait fedezte fel gömbhalmazokban – vagyis a csillagok gömb alakú csoportjában. Ezek gyakran több millió csillagból állnak. Mivel a gömbhalmazok rendkívül öregek, ezért a kutatók előszeretettel tanulmányozzák őket, hogy többet tudjanak meg az univerzum korai időszakáról.
Találtak egy ősi csillagot, a Naprendszer keletkezéséről is árulkodhat
A csillagászok szerint az SMSS1605-1443 jelű csillag azon ritka égitestek közé tartozik, amely túlélte az évmilliárdokat.
A csillagászok mérései alapján jelentős mennyiségű nitrogén vette körbe a csillaghalmazt, ami csak úgy lehetséges, ha a hidrogén nagyon magas hőfokon ég el. Ilyesmire a szupermasszív csillagok magjában kerülhetett sor.
Érdekesség, hogy bár a gömbhalmazok ugyanabból a por- és gázfelhőből jöttek létre 13,4 milliárd évvel ezelőtt, az elemek aránya nagyon eltérő a csillagokban. A tudósok azt feltételezik, hogy ez a szupermasszív csillagokra vezethető vissza, amelyek sokkal magasabb hőmérsékleten égették el az üzemanyagukat. Ennek köszönhetően képesek voltak nehezebb elemeket előállítani, amelyek végül eljutottak a ma jóval gyakrabban előforduló kisebb csillagokhoz – összegez az Interesting Engineering.
A kutatók úgy vélik, felfedezésük segíthet megérteni, hogyan keletkeztek az első nehéz elemek az univerzumban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.