Az amerikai Nuview egy sor műholdat állítana pályára, hogy a LiDAR technológia segítségével letapogassa a bolygónkat, és így elkészülhessen a Föld háromdimenziós térképe.
A Föld körül keringő műholdak segítségével nyomon tudjuk követni, hogy hogyan alakul az időjárás, vagy az emberi tevékenység hatására miként alakul át a bolygón a levegő vagy a víz. Egy hátránya azonban van ezeknek a szatelliteken jelenleg használt érzékelőknek, szerkezeteknek: csak kétdimenziós felvételeket tudnak készíteni a Földről.
Ennek fényében fontos újdonsággal állt elő a floridai Nuview: bejelentette, hogy hamarosan képes lesz a teljes bolygó háromdimenziós feltérképezésére. A cég azt ígéri, egy olyan műholdrendszert állít pályára, ami a LiDAR technológiát használva készít felvételeket a bolygóról, és ami 100-szor gyorsabban gyűjt adatokat, mint a jelenlegi kereskedelmi műholdak berendezései.
A Nuview állítása szerint már 1,2 milliárd dollárt (kb. 416,7 milliárd forint) sikerült összekalapoznia a projektre. Azt viszont még nem hozta nyilvánosságra a cég, hogy pontosan mikor indulnak az első műholdjai.
Pulzáló lézerrel térképeztek fel ősi maja városokat, akkor jött a meglepetés
A világ talán legősibb „szupersztrádája" kötötte össze a csaknem ezer ősi maja települést, amelyet a csúcstechnológia segítségével térképeztek fel Guatemala északi, és Mexikó déli részének őserdei térségében.
A LiDAR (Light Detection and Ranging) a lézeralapú távérzékelést jelöli. A rendszer impulzust bocsát ki, majd a visszaverődő jel visszatérési ideje alapján állapítja meg, hogy milyen messze van az adott objektum. A technológiát számos iparágban használják, kezdve az önvezető autóktól egészen az ősi városok feltárásáig. Ahogy az Interesting Engineering is megjegyzi: van már olyan műhold a Föld körül, ami használja a LiDAR-t, sőt, a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén is van az eszközből.
A cég a városok terjeszkedésének, valamint a környezet változásának feltérképezésére használná a rendszert. Ezek fontos adatok lehetnek a klímaváltozás nyomon követése szempontjából, de katasztrófahelyzetekben is be lehetne vetni a műholdak képességeit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.