A Meteorológiai Világszervezet (WMO) kutatói évről évre frissítik előrejelzésüket arról, mikorra éri el a Föld a kritikus, 1,5 Celsius-fokos melegedést. A szerdán kiadott adatok szerint ez már bármelyik pillanatban megtörténhet.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) tudósai szerint jelenleg 66 százalék az esély arra, hogy 2027-ig a Föld globális átlaghőmérséklete eléri az elmúlt években sokszor hallatott, 1,5 Celsius-fokos melegedési küszöböt – írta meg a BBC. Ennek esélye az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok kibocsátásának, valamint az El Niño-jelenségnek köszönhetően csak tovább növekedhet.
A kutatók hangsúlyozták, hogy ha át is lépjük a 1,5 Celsius-fokos határt, az komoly aggodalomra ad okot, ugyanakkor a felmelegedés ezen mértéke egyelőre valószínűleg csak átmeneti lesz.
A küszöb elérése azt jelenti, hogy a világ 1,5 Celsius-fokkal melegebb lesz, mint a 19. század második felében, az iparosodás előtti korszakban.
A mostani határátlépés a kutatók szerint még nem jelenti azt, hogy a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodást, miszerint 1,5 Celsius-fok alatt tartsuk a globális felmelegedést, nem sikerült betartani. Ehhez az is kell, hogy egy-két évtizedig folyamatosan efölött az érték fölött legyen a globális átlaghőmérséklet. Emiatt a kutatók hangsúlyozzák,
még mindig van esélyünk a globális felmelegedés visszaszorítására.
Már akkora a baj, hogy ha nem változtatunk azonnal, Európa 80-90%-át át kell sorolni más éghajlatba
Amerikai és török kutatók számításai alapján a klímaváltozás a bolygó jelentős részén megváltoztatja az éghajlatot. Európa különösen érintett.
A Meteorológiai Világszervezet 2020 óta ad becslést arra vonatkozóan, hogy mekkora esély van arra, hogy a világ egy éven belül átlépi az 1,5 fokos küszöböt. Akkoriban azt jósolták, hogy kevesebb mint 20 százalék az esélye annak, hogy a következő öt évben ez megtörténjen. Tavaly ez az arány már 50 százalékra nőtt, most pedig 66 százalékot adtak neki. Vagyis valószínűbb, hogy megtörténik, mint az, hogy nem.
A tudósok az 1850-1900 között mért hőmérsékleti adatokat veszik alapul ahhoz, hogy kiderüljön, mennyit melegedett a bolygó. Sokáig úgy gondolták, hogy 2 Celsius-fok lehet a veszélyes küszöbérték, ezt azonban 2018-ban jelentős mértékben, 1,5 Celsius-fokra módosították.
Döbbenetes mennyiségű metán szivárgott a légkörbe Türkmenisztánból, pedig pofonegyszerű lenne nullázni
A metán 20 év alatt 80-szor jobban melegíti a bolygót, mint a szén-dioxid, ezért nincs annál fontosabb, mint megállítani a szivárgásokat. Türkmenisztánban ez nem lesz egyszerű.
2016-ban, az eddigi legmelegebb évben 1,28 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti időszakhoz képest.
A WMO tudósai hangsúlyozzák: az elmúlt három évben a világ egy La Niña-eseményt élt meg, amely bizonyos mértékig tompította az éghajlat felmelegedését. Most azonban az El Niño jön, ami tovább gyorsíthatja azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.