Valószínűleg nem fogja vesztességessé tenni a Google-t nyolcmillió dollár kifizetése, de példának azért jó: nem mindig lehet büntetlenül megúszni a nem igazán alátámasztott állításokat.
A Google megegyezett a texasi főügyésszel egy olyan perben, amelynek tárgya a Google Pixel 4 telefon állítólagos hamis reklámozása volt, amelynek a texasi fogyasztók látták kárát. A hirdetésekben – írja a Gizmodo – rádiós DJ-k segítségével népszerűsítették az eszközöket, részletes beszámolók közvetítésével, bár a Google állítólag soha nem biztosított telefont a teszteléshez.
A főügyész tavaly januárban indított pert a keresőóriás ellen. Véleménye szerint a Google olyan információkat tett közzé, amelyek megsértették a hamis reklámozás elleni texasi törvényeket, de ahelyett, hogy a cégóriás lépéseket tett volna a probléma megszüntetésére, „folytatta a megtévesztő reklámozást, előnyben részesítve a nyereséget az igazságnál. Ha a Google Texasban akar hirdetni, jobb, ha igazak a kijelentései.” Ken Paxton azzal is érvelt, hogy a Google jelentősen befolyásolja a fogyasztóit és telíti a piacot, ami még fontosabbá teszi, hogy „felelősségre vonják a vétkeikért”.
A Gizmodo megkérdezte az esetről a Google-t is, és a cég szóvivője egy e-mailben azt írta, hogy a Google számára öröm, hogy megoldotta ezt a problémát. „Komolyan vesszük a hirdetési törvények betartását, és olyan folyamatokat vezetünk be, amelyek biztosítják a vonatkozó szabályozások és iparági szabványok betartását.”
A Google-egyezségről szóló közleményben a főügyész világossá tette: elengedhetetlen, hogy a nagyvállalatok ne várjanak el és ne élvezzenek különleges elbánást. Felelősségre kell vonni őket a vétkeikért. „Továbbra is védem piacterünk integritását, és biztosítom, hogy a texasi fogyasztóknak hazudozó cégeket felelősségre vonják” – tette még hozzá.
Úgy tűnik, a főügyész nem igazán szívleli a nagy techcégeket, egyik pert a másik után indította például a Facebook, a Snapchat és a GoFundMe ellen. A Google is többször került már a célkeresztjébe, nem egy pert indított ellene, például a trösztellenes pert, amely szerint a technológiai óriás „illegálisan” visszaélt piaci erejével, hogy pénzt szerezzen az online kiadóktól, de az arcfelismerő fotói ellen is fellépett.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.