A tudományt régóta foglalkoztatja, hogy miként lehetne megérteni az állati kommunikációt – most egy lépéssel közelebb kerülhettünk ehhez, ugyanis kutatók a jelek szerint sikerrel dekódolták a csimpánzok által használt nyelvet.
A csimpánzoknak vannak olyan, jellegzetes szavaik – vagy zajaik –, amelyek különböző emberi szavakkal egyenértékűek ki, és ezeket olyan, „szintaktikaszerű struktúrákká” is lehet alakítani, amelyek létrehoznak egy egyedi csimpánznyelvet.
A kutatást olyan anekdotikus adatokra alapozták, melyek szerint a csimpánzok, például kígyókkal történő találkozások során különböző kiáltásokat és zajokat adhatnak ki – hiszen a kígyók nem csak rájuk, de társaikra nézve is veszélyt jelenthetnek.
Hogy mindezt a gyakorlatban is teszteljék, a kutatók – nem igazi – kígyókat mutattak a csimpánzoknak, és rögzítették az erre adott reakciójukat. Mint kiderült, az állatok különböző hangokkal reagáltak a kígyók jelenlétére.
Egy majomkísérlet alapján talán mégsem annyira egyedi az emberi kultúra
A fiatal csimpánzok nem tudnak ösztönösen szerszámot használni, például ha ez a szerszám egy kő, az előttük álló kihívás pedig egy kókuszdió feltörése. Egyes guineai csimpánzcsoportok ifjú tagjai mégis képesek erre.
A Nature folyóiratban publikált tanulmány eredményei arra engednek következtetni, hogy a csimpánzok saját nyelvvel, sőt, szavakkal is rendelkeznek olyan dolgokhoz, mint mondjuk a meglepettség vagy veszély, vagy éppen arra, hogy gyorsan jöjjön oda valaki. Amikor kígyót látnak, a kutatók arra is figyelmesek lettek, hogy a csimpánzok ötvözik is ezeket a hangokat.
Mint a kutatást összegző BGR megjegyzi, jelen vizsgálat arra is rávilágít, hogy mennyire hasonlít az állati kommunikáció az emberihez – elképzelhető, hogy a csimpánzok nyelve az emberi nyelv kifejlődésének előfutáraként is értelmezhető.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.