Tech MTI 2023. május. 13. 15:03

Szemünk előtt halnak ki a disznódelfinek, már 10 sem él belőlük – „a tengerek kokainja” okozhatja a vesztüket

Mexikói, amerikai és kanadai kutatók arra vállalkoztak, hogy megszámlálják a Kaliforniai-öbölben élő, súlyosan veszélyeztetett disznódelfineket, amelyeknek számát jelenleg már tíz alattira becsülik.

Két kutatóhajóval és több halászhajó segítségével igyekeznek majd felkutatni a tengeri emlősöket, amelyek megjelenésre ugyan a delfinekre hasonlítanak, valójában azonban a narválokkal és a belugákkal állnak közelebbi rokonságban.

A mindössze másfél méteres disznódelfinek kifejezetten ritkán láthatók, és a Pro Wildlife nevű környezetvédelmi szervezet szerint már tíznél is kevesebb példány élhet a térségben. A világon máshol nem élnek disznódelfinek.

A mexikói környezetvédelmi minisztérium hétfői tájékoztatása szerint a május 10. és 27. között zajló expedíció során 55 olyan eszközt helyeznek el a tengerben, amellyel észlelni tudják az állatok által kiadott hangokat. Ezenkívül a kutatók a hajókról kifinomult távcsövekkel pásztázzák majd a tengert.

A Kaliforniai-öbölben sokan illegálisan halásszák az ugyancsak veszélyeztetett kategóriába sorolt totoaba nevű halat, amelynek úszóhólyagját magas áron tudják értékesíteni a kínai feketepiacon. A totoabák csapdába ejtésére kihelyezett hálókba gyakran disznódelfinek is belegabalyodnak.

Ramón Franco Díaz, a mexikói San Felipe városában található halászszövetség vezetője korábban elmondta, míg az 1960-as, '70-es években gond nélkül lehetett fogni a totoabát, mára felkerült a veszélyeztetett állatok listájára. Díaz szerint a problémát az jelenti, hogy a kínaiak szerint a hal léghólyagjának gyógyító ereje van – amit a tudomány eddig még egyszer sem bizonyított be.

A hal szervét szinte aranyárban mérik: egy kilogrammot 85 ezer dollárért, vagyis durván 25 millió forintért tudnak eladni Kínában az illegális halászok. Díaz szerint emiatt a totoaba gyakorlatilag a tenger kokainjává vált, a bűnözők pedig annyira zavartalanul teszik a dolgukat, hogy fényes nappal is képesek kivetni a hálójukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.