A TW Hydrae nevű csillag még nincs 10 millió éves. Gyűrűként kering körülötte a por és a gáz, ebben a térben két születőben lévő bolygó is megbújhat. De lehet, hogy három.
A TW Hydrae nevű csillagrendszer még a bolygók keletkezésének fázisában jár, és ezt már most ki lehetett szúrni, a Hubble űrteleszkópnak sikerült. A The Astrophysical Journal című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a csillag körül jelenleg protoplanetáris korong található. Ez azoknak az anyagoknak az összessége, amelyekből évmilliárdok alatt kialakulnak majd a csillag körüli égitestek. Tehát az űrtávcső felvértelén gyakorlatilag azt a folyamatot láthatjuk, mellyel a Föld és a Naprendszer más bolygói is megszülethettek.
A korong jelenleg több olyan gyűrűből áll, amelyek nem illeszkednek tökéletesen a csillagrendszer külső gyűrűjéhez. A formálódó bolygók mozgásával a gyűrűk is mozognak, emiatt pedig időnként árnyékot vetnek a külső gyűrűre.
Az első ilyen árnyékot még 2017-ben rögzítették. Most annak alapján egy újabbat sikerült megfigyelni. Akkor a gyűrűk egyszerre mozogtak, vagyis a formálódó bolygók sebessége megegyezhetett. John Debes, az amerikai Space Telescope Science Institute tudósa szerint a mostani megfigyelés arra utal, hogy legalább két bolygó születése zajlik a TW Hydrae körül.
A csillag kevesebb mint 10 millió éves, és egyike annak a tucatnyi fiatal csillagnak, amit a tudósok tanulmányoznak. A mostani felfedezés azért is izgalmas, mert van némi párhuzam a távoli rendszer és a Naprendszer között. A két belső gyűrű 5–7 fokos dőlésszöggel bír a külső, nagyobb koronghoz képest. Ez hasonló ahhoz a pozícióhoz, amit például a Merkúr és a Föld viszonyában figyelhetünk meg. A tudósok nem zárják ki, hogy akár egy harmadik égitest is lehet a TW Hydrae körül.
A kutatók a jövőben a James Webb űrteleszkóppal is megfigyelik majd az alakuló rendszert, hogy további információkat kapjanak róla.
Ezeken a képeken látszik igazán, mennyire „kispályás" a Hubble a James Webb űrteleszkóphoz képest
Az SMACs 0723 nevű galaxishalmazt korábban a Hubble is lefotózta már, így most látni igazán, mennyivel nagyobb teljesítményre képes a James Webb űrteleszkóp.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.