Svájci kutatók összesen 19 baktériumtörzsből és 15 gombából vettek mintát, hogy kiderüljön: melyik képes alacsony hőmérsékleten is bontani a műanyagokat.
Az utóbbi években egyre több kutatás foglalkozott azzal, hogy milyen élőlényeket lehetne segítségül hívni a műanyag lebontásához. Bár több ígéretes lehetőséget is találtak már, ezek közös jellemzője, hogy a mikroorganizmusok 30 Celsius-fok feletti hőmérsékletet igényelnek az eljáráshoz, vagyis a környezetüket fűteni kell, ami nem feltétlenül jelent környezetbarát megoldást.
A Svájci Szövetségi Erdő-, Hó- és Tájkutató Intézet tudósai ezért egy olyan speciális mikrobák felkutatására vállalkoztak, amelyek enzimjei alacsonyabb hőmérsékleten is képesek működni. Az erről szóló publikációt a Frontiers in Microbiology című tudományos lap hozta le.
A kutatók eredménye azt mutatja, vannak olyan, az alpesi és a sarkvidéki talajból származó baktériumok, amelyek 15 Celsius-fokos hőmérsékletben is képesek megemészteni a biológiailag lebomló műanyagokat. Joel Rüthi, az intézmény egyik kutatója szerint ezek az újrahasznosítás költségeit és környezeti terhelését is képesek csökkenteni.
A kutatók összesen 19 baktériumtörzsből és 15 gombából vettek mintát, amelyek a szemetelésből, vagy a szándékosan eltemetett műanyagok felszínéről származtak a Spitzbergákon és Svájcban.
Már ott is műanyag szemetet találtak a tudósok, ahol nagyon nem lett volna szabad lennie
A brazil Paranai Szövetségi Egyetem kutatói szerint a Föld egyértelműen belépett az antropocén néven ismert földtörténeti korba, amit egy újabb elszomorító felfedezés bizonyít.
Ezután egy sor tesztet végeztek el a törzseken, hogy kiderüljön, azok képesek-e megemészteni a biológiailag nem lebontható polietilén (PE) és a biológiailag lebontható poliészter-poliuretán (PUR) mintáit, valamint a kereskedelmi forgalomban is kapható, biológiailag lebomló polibutilén-adipát-tereftalát (PBAT) és a politejsav (PLA) keverékét.
Kiderült: egyik sem volt képes megemészteni a PE-t, de a törzsek 56 százaléka képes volt elbánni a PUR-ral 15 Celsius-fokon, míg 14 gomba és három baktérium képes volt megemészteni a PBAT és PLA műanyag keverékét. Rüthi szerint meglepő volt azt tapasztalni, hogy a vizsgált törzsek képesek voltak legalább az egyik műanyagfajtát megemészteni.
A jövőben a kutatók azon dolgoznak majd, hogy optimalizálják a lebontási folyamatot – írta meg az Interesting Engineering.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.