Pekingi tudósok szerint még legalább öt év kell ahhoz, hogy betegek agyába is beoperálják azt a chipet, ami segít nekik teljesebb életet élni.
A pekingi Xuanwu Hospital Capital Orvostudományi Egyetem kutatói azt állítják, sikeresen hajtották végre a világ első agy-számítógép interfész (BCI) kísérletét egy majmon. Az állami lapok arról írtak, hogy Kína az Egyesült Államok előtt jár a technológiai versenyben – foglalta össze a lényeget az Interesting Engineering.
Ma Jungcsie pekingi idegsebész, a kísérletet végző csapat vezetője szerint az agy-számítógép interfész az agy elektromos jeleit parancsokká alakítja, így segítve a motoros diszfunkcióban szenvedő betegeket, hogy reagálni tudjanak a környezetükre, ezzel együtt pedig javuljon az életminőségük.
A tudósok az intervenciós technológia segítségével ültették be az elektroencefalográfot (EEG) a majom agyába.
Az úgynevezett intervenciós technológia lényege, hogy minimálisan invazív műtéttel lehet összekötni az agyat a számítógéppel – nagyjából úgy, mint ahogy a stenteket ültetik be a szívhez. Ugyanakkor jobb EEG-jeleket ad, mint a nem invazív technológia.
Bill Gates is beszállt a cégbe, ami chipet ültetne az agyba, nem is akármilyen módszerrel
A Synchron nevű amerikai cég a nyílt agyműtét helyett az érhálózaton keresztül juttatja el az agyig azt a szerkezetet, ami képes kiolvasni és konvertálni az agyból érkező jeleket.
A beültetés után a majmok képesek voltak a gondolataikkal irányítani egy robotkart. Bár a kísérlet sikeres volt, magát a technológiát még minimum öt évig nem lehet majd klinikai környezetben használni.
Az elmúlt években több cég is agy-számítógép interfész kifejlesztésén dolgozott. Az egyik legismertebb ezek közül Elon Musk cége, a Neuralink, ami komoly eredményeket ért már el eddig, de az amerikai Stanford Egyetem tudósai is igen hatékony technológiát készítettek el.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.