Tech hvg.hu 2023. május. 03. 18:03

Videót készített a NASA a szupermasszív fekete lyukakról, az eredmény lenyűgöző

A NASA animációt készített a szupermasszív fekete lyukakról, összehasonlítva azokat a Naprendszerünk legnehezebb objektumával, a Nappal.

Nehéz elképzelni, hogy milyen óriási méretekről van szó a szupermasszív fekete lyukak esetében. A jelenlegi ismereteink szerint ezek a világegyetem legnehezebb objektumai. Hogy ez pontosan mit jelent, azt a NASA mutatta be a legújabb videójában.

Az animáció a Naprendszerünk legnehezebb égitestével, a Nappal hasonlítja össze ezeket az objektumokat. Egyetlen naptömeggel – vagyis azzal, amivel a mi Napunk rendelkezik – egy csillag sosem válhat fekete lyukká, mivel ehhez a jelenlegi tömegének 3-10-szeresét kellene elérnie. Mindez azt jelenti, hogy minden fekete lyuk legalább háromszor olyan nehéz, mint a Naprendszer legnehezebb égiteste.

Ezek a csillagtömegű fekete lyukak valójában meglehetősen kicsik a Nap méretéhez képest. A NASA animációja ezt rögtön egyértelművé teszi: az első fekete lyuk egy szupermasszív fekete lyuk, ami a J1501 törpegalaxisban található. Az objektum átmérője nagyjából megegyezik a Napéval, ám a tömegének nagyjából 100 000-szeresét nyomja. Elképzelni is nehéz, mit jelentene ez a bolygónk számára, ha ez a fekete lyuk foglalná el a Nap helyét.

A videóban látni az általunk felfedezett eddigi legnagyobb szupermasszív fekete lyukat, a Ton 618-at. Ez 66 milliárdszor nehezebb, mint a Nap.

Hogy miként lettek ilyen nagyok ezek a monstrumok, nehéz megmondani, ám a gravitációs hullámok detektálására szolgáló eszközök megadhatják a választ. „2015 óta a földi gravitációs hullámok megfigyelőközpontjai néhány tucatnyi naptömegű fekete lyukak egyesülését észlelték, köszönhetően a téridő apró hullámainak, amelyeket ezek az események okoznak” – mondta az Interesting Engineeringnek Ira Thorpe asztrofizikus.

A szakember szerint a szupermasszív fekete lyukak egyesülése ennél sokkal finomabb hullámokat kelt, amit a világűrbe telepített mérőeszközök fognak tudni detektálni. A feltételezések szerint egyébként a szupermasszív fekete lyukak ütközései gyakoribbak voltak a korai univerzumban, mint manapság.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.