Tech hvg.hu 2023. május. 02. 10:18

Sugárzásérzékelő szenzorokat telepít Ukrajnába az Egyesült Államok, melyekkel észlelni lehet a nukleáris robbantásokat

Bármilyen eredetű radioaktív sugárzást képesek észlelni azok a szenzorok, amelyeket az Egyesült Államok telepít Ukrajnában. Az érzékelők emellett azt is képesek megmondani, hogy ki indított el egy esetleges atomfegyvert.

Az orosz–ukrán háború 2022. február 24-i kirobbanása óta komoly félelem, hogy Oroszország esetlegesen atombombát vet be ukrán területen. Mindössze néhány nappal a harcok kezdete után Vlagyimir Putyin fokozott készültségbe helyezte az orosz nukleáris erőket, ám szerencsére eddig nem került sor ilyen fegyverek bevetésére.

Most, hogy már több mint egy év telt el a rengeteg emberáldozatot követelő háború kitörése óta, az USA olyan szenzorokat helyez el Ukrajnában, amelyek képesek érzékelni egy nukleáris- vagy piszkosbombából eredő sugárzást, továbbá azonosítani a támadót – írja a The New York Times.

Mindezzel az a cél, hogy amennyiben Oroszország radioaktív fegyvert vetne be Ukrajnában, annak egyértelmű bizonyítéka legyen, így igazolva Moszkva bűnösségét.

Az USA még márciusban tette meg az ehhez szükséges első lépéseket egy meghallgatás során, és szerdán ismertette a terv részleteit. Egy NEST (Nuclear Emergency Support Team) nevű ügynökség – soraiban atomszakértőkkel – már Ukrajnával közösen dolgozik a sugárzásérzékelők telepítésén, valamint a személyzet kiképzésén.

Egyre sűrűbb a tüzérségi tűz - biztonsági övezetet hoznának létre a zaporizzsjai atomerőmű körül

Készek tárgyalni egy biztonsági övezet létrehozásáról az oroszok a megszállt területen fekvő zaporizzsjai atomerőmű körül. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.

Az ügynökség közlése szerint a szenzorokat „szerte a régióban” fogják elhelyezni Ukrajnában, és képesek lesznek meghatározni a nukleáris robbantás méretét, helyét, és hatásait is.

Emellett ily módon, a szenzorokkal el lehet rettenteni Oroszországot is attól, hogy egy hamis zászlós hadműveletet hajtson végre – könnyen le lehet ugyanis leplezni az ilyesmit ezáltal.

Oroszország ugyanis hamisan állíthatja azt, hogy Kijev atomrobbantást hajtott végre, így kérve még több segítséget a nyugati országoktól – az érzékelők segítségével azonban az USA leleplezheti, hogy a bombát valójában Moszkva vetette be.

Putyin fél az ukránoktól és fenyegeti a Nyugatot - ezért visz atomfegyvert Belaruszba

Moszkva taktikai atomfegyvereket telepít a gyakorlatilag orosz megszállás alatt lévő Fehéroroszországba. Így próbál nyomást gyakorolni Kijevre, mert attól tart, sikeres lesz a készülőben lévő ukrán ellenoffenzíva.

Oroszország ugyanis tavaly ősszel állította már azt, hogy Ukrajna egy piszkos bomba bevetését tervezi – Washington arra figyelmeztet, hogy a Kreml egy hamis zászlós ürügyet használhat a háború eszkalálására.

A szenzorhálózat azt is érzékelni tudja, ha Ukrajna valamelyik atomerőművét súlyos támadás érné – az országban ugyanis összesen 15 atomreaktor működik. Az érzékelők arról is értesíthetnék az Egyesült Államokat – majd Ukrajnát –, ha a lakosság veszélybe kerülne egy atomreaktor sérülése esetén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.