A Mars két holdja közül a Deimoshoz repült olyan közel az Emirátusok Hope nevű űrszondája, amire eddig nem volt példa.
Régóta foglalkoztatja már a tudósokat a Mars két holdja, a Phobos és a Deimos. A legnagyobb kérdés, hogy a leginkább egy krumplira emlékeztető égitestek a bolygó által elfogott aszteroidák, vagy korábban a planéta részét képezték úgy, mint ahogy a Hold a Földét? Most a Deimosról egy új fotó is készült, a mért adatok alapján pedig ez utóbbi lehet a nyerő elmélet.
Az Emirátusok Hope űrszondája 2021 óta tanulmányozza a vörös bolygót, 2022 nyarán azonban pályakorrekciót hajtottak végre vele, hogy a Deimost, a bolygó kisebb és külső holdját lehessen vele megfigyelni. Többszöri átrepülés után végül 100 kilométerre sikerült megközelíteni, vagyis közelebb került hozzá az eszköz, mint eddig bármelyik szonda a történelemben – írja az IFLScience.
في سابقة عالمية جديدة … مشروع الإمارات لاستكشاف المريخ "مسبار الأمل" يقترب لمسافة ١٠٠ كم من القمر التابع للمريخ "ديموس" .. ويلتقط أوضح صورة حصل عليها البشر لهذا القمر …
— HH Sheikh Mohammed (@HHShkMohd) April 24, 2023
تخبرنا النظريات بأن هذا القمر هو كويكب خارجي تم التقاطه ضمن مدار المريخ .. ويدحض مسبار الأمل هذه النظرية… pic.twitter.com/JDOy1fpn6B
A megközelítés során egy sor felvételt sikerült készíteni az égitestről, és még a hold túlsó oldalát is sikerült megfigyelni, amire korábban nem volt példa. A Deimos egyébként a mérések szerint átlagosan 6,2 kilométer átmérőjű lehet, a Marsot pedig 30,3 óránként kerüli meg.
Az űreszközzel egyébként több mérést is végeztek, ezek eredményeit hamarosan bemutatják majd a tudósok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.