Nincs szükség napi 10 ezer lépésre, csupán néhány nap a szokottabbnál gyorsabb séta hetente jelentősen csökkenti az idő előtti halálozás kockázatát – állítják japán kutatók.
Jó darabig tartotta magát a napi 10 ezer lépés mítosza (ami egyébként az 1964-es tokiói olimpiára vezethető vissza), azonban egy tavalyi amerikai tanulmány szerint a legtöbb egészségügyi előny eléréséhez a napi 7000 lépés lenne optimális. Azoknál az embereknél, akik naponta ennyit gyalogolnak, 50–70 százalékkal alacsonyabb a halálozás kockázata. Azoknál, akik ennél többet sétáltak, azoknál nem jelentkezett további előny.
Ez ugyan egyszerű megoldásnak hangzik, de tegyük a szívünkre a kezünket, ki az, aki ennyit sétál naponta. De talán nem is kell ennyit megtenni, hogy érezhető egészségügyi előnyre tegyünk szert. A Kiotói Egyetem kutatóinak új vizsgálata szerint ugyanis azok a 20 éves vagy idősebb emberek, akik hetente egy vagy két napon tempós sétát (picit több mint 5 km/órás sebességgel) végeztek, 14,9 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg idő előtt, mint az ülő életmódot folytatók. Ahogy nőtt a mozgással töltött napok száma, úgy csökkent a halálozás kockázata.
Ön már leszámolt a 10 ezer lépés mítoszával? Egy 1964-es reklámfogásból ered
Egy időben gyakran lehetett hallani, hogy milyen egészségügyi előnyökkel járhat, ha valaki naponta megtesz 10 ezer lépést. Mára kiderült, ez nem egészen így van, és ez a mágikus szám, amit nem támasztottak alá tudományos kutatások, valójában egy régi japán reklámkampány része.
Az alacsonyabb halálozási arány mellett más egészségügyi előnyök is járnak a gyaloglással – jegyzi meg a ZME Science. A séta javíthatja a szív- és érrendszer egészségét a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésével. Mivel az erővel végzett gyaloglás több lépést tesz szükségessé percenként, mint amennyit a test megszokott, a pulzusszám is megnő. Ez azt jelenti, hogy a gyors séta a kalóriák elégetésével és az izomtömeg növelésével segíti a súlycsökkentést is. Egy másik, februárban közzétett tanulmány azt is megállapította, hogy mindössze napi 22 perc tempós séta véd az alkoholmentes zsírmájbetegség ellen.
A séta talán legnagyobb előnye mégis az, hogy egy igen egyszerű módja annak, hogy a fizikai tevékenységet beépítsük a napi rutinba. Nincs szükség semmilyen speciális felszerelésre vagy edzőtermi tagságra, csak kényelmes cipő és némi motiváció kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.