Brazil kutatók a mesterséges intelligencia és a közösségi média segítségével próbálják megtalálni a szorongásra és a depresszióra utaló jeleket. Sikerült.
Akár a mentális állapotunkkal kapcsolatban is árulkodó lehet, hogy miket írunk a közösségi oldalakra – vélik a brazíliai Sao Pauló-i Egyetem kutatói. Hogy ezt bizonyítsák, mesterséges intelligenciát vetettek be, hogy segítsen a Twitterre küldött üzenetek elemzésében – derül ki a Language Resources and Evaluation folyóiratból.
Összeállítottak egy adatbázist, amely egy portugál nyelvű szövegtörzset tartalmazott, illetve információkat 3900 olyan Twitter-felhasználó kapcsolati hálójáról. Akiket mentálhigiéniás problémákkal diagnosztizáltak. A szövegtörzs tartalmazta az összes nyilvános tweetet (mintegy 47 millió rövid szöveget), amit ezek a felhasználók tettek közzé. A kutatók a barátoktól, követőktől is gyűjtöttek tweeteket, miután az ismert, hogy a mentális egészségügyi problémákkal küzdők hajlamosak olyan fiókokat, vitafórumokat, influenszereket követni, akik nyilvánosan elismerik mentális problémáikat.
A szövegtörzs letisztítása után (elhagyták a hashtageket, az URL-eket stb.) mesterséges intelligenciát vetettek be, amely értékelte a mondatokban előforduló szavakat, illetve elemezte a szósorozatokat és a teljes mondatokat is. Kiderült, hogy a depressziós emberek hajlamosak saját magukhoz kapcsolódó témákról írni, az igéket és a kifejezéseket egyes szám első személyben használni, illetve gyakran posztolnak olyan témákról, mint a válság, a halál vagy a pszichológia.
Azt is megfigyelték, hogy a depressziós felhasználók gyakran használják a szív hangulatjelet.
A kutatók most bővítik az adatbázist, finomítják a számítási technikákat és frissítik a modelleket, hogy lássák, képesek-e olyan eszközt készíteni, amely alkalmas a mentális problémákkal küzdők kiszűrésére. Azzal is foglalkoznak, hogy vajon saját posztjaik figyelembevétele nélkül, pusztán a közösségi médiában lévő barátok és követők alapján kimutatható-e egy személy depressziója.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.