Az Anthropic által tervezett Claude Next elképesztően erős lehet, azonban a megalkotása ehhez mérten rendkívül sok pénzbe kerül. Így most gyűjtenek. A cél az OpenAI legyűrése.
A mesterségesintelligencia-kutatással foglakozó, Anthropic nevű startup egészen ambiciózus terveket szövöget: 5 milliárd dollárt szeretnének összegyűjteni ahhoz, hogy felvegyék a kesztyűt a területen jelenleg egyeduralkodó OpenAI-al, ami a ChatGPT-t is fejleszti.
Az Anthropic – melyet 2020-ban éppen az OpenIAI volt kutatói alapítottak – több tucat iparágba lépne be a TechCrunch információi szerint. A cél egy olyan modell megalkotása, mely képességeit tekintve tízszeres erőteljesebb napjaink legerősebb mesterséges intelligenciájánál – ez azonban nem kicsit költséges, a cég szerint az elkövetkező 18 hónapban 1 milliárd dollárra lesz szükség hozzá.
A Claude Next nevű modell – pontosabban „határmodell” – olyan műveletekre támaszkodik, melyek rendkívüli hardverkapacitásokat igényelnek, de végeredményként olyan virtuális asszisztensek jöhetnek létre, amelyek e-mailekre tudnak válaszolni, kutatást lefolytatni, művészeti termékeket, könyveket és sok más egyebet generálni.
Akár már idén jöhet a ChatGPT alatt dolgozó mesterséges intelligencia új változata, amit már nem lehet majd megkülönböztetni az embertől
Előnyökkel és hátrányokkal egyaránt járhat, ha eléri az általános mesterséges intelligencia (AGI) szintjét a GPT-5-tel az OpenAI, ami az elmúlt hónapokban a ChatGPT-vel került a hírek középpontjába.
A cég szerint a modellek a gazdaság nagyrészét automatizálhatják majd. Az új modell a cég Claude nevű chatbotjának az utódja, ami olyan dolgokra volt képes, mint a dokumentumok közötti keresés, az összegzés, a kódolás és az írás, valamint kérdések megválaszolása – nagyban hasonlít tehát a közismert ChatGPT-hez.
Az Anthropic szerint azonban a Claude kisebb valószínűséggel generál káros kimeneti eredményeket, könnyebb vele beszélgetni, és az irányítása is könnyebb.
Egyre több országban vizsgálják a ChatGPT betiltását - kinek mi a baja vele, miért tartják veszélyesnek?
Olaszország megtette, Németország fontolgatja - mi az? A ChatGPT felfüggesztése. A szabályozó hatóságok mellett tudósok és technológiai vezetők is aggódnak a mesterséges intelligencia túl gyors fejlesztése és terjedése miatt. Európában több hivatal, köztük a magyar is felfigyelt már a témára.
A cég– a 2022 végén lezárt bétatesztet követően – idén márciusban 15 partnere előtt már megnyitotta a Claude kereskedelmi forgalomba szánt változatát, pontosabban annak egy előzetes kiadását. Az MI-alapú eszköz – a teljesség igénye nélkül – olyan területeken használható, mint a jogi iratok elemzése és összefoglalása, ügyfélszolgálat, oktatás, terápia és tartalomgenerálás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.