Tech hvg.hu 2023. április. 11. 20:03

Olyan képet készített az Uránuszról a James Webb űrtávcső, amilyet a tudósok még nem láthattak

A NASA James Webb űrteleszkópja nemcsak a mélyűr megfigyelésére alkalmas, a Naprendszert is tanulmányozni lehet vele. Ezúttal az Uránuszon volt a sor.

Bár a Naprendszer legismertebb gyűrűs bolygója egyértelműen a Szaturnusz, az Uránusznak is van egy vékony gyűrűs rendszere. Ez 13 egymásba ágyazódott gyűrűből áll, amelyek közül tizenegy – kilenc fő gyűrű és két halványabb – most jól látható a James Webb űrteleszkóp által nemrég készített felvételen. A jövőbeni képek valószínűleg a maradék két gyűrűt is megmutatják majd, amiket a Hubble 2007-ben fedezett fel.

A NASA a Twitteren tette közzé a felvételt. A szervezet szerint korábban csak a Voyager–2 űrszonda segítségével lehetett pillantást vetni a bolygó halvány gyűrűire, ilyen tisztán pedig még soha nem lehetett szemügyre venni az égitestet.

Twitter / NASA Webb Telescope

A képet videóvá konvertálva is meg lehet nézni.

A fenti felvételből is jól látni, hogy a James Webb űrteleszkópot nemcsak a mélyűr megfigyelésére alkották meg a NASA mérnökei. A szerkezet korábban készített már képet a Jupiterről és a Neptunuszról is. Ez utóbbi képet meglátva az egyik tudós azonnal elsírta magát.

Az Uránusz a Naprendszer egyetlen bolygója, amelynek tengelyferdesége majdnem 90 fokos. Ez extrém napszakokat eredményez a bolygó felszínén: 42 évig nappal, 42 évig pedig éjszaka van a bolygó egyes részein a Nap körüli 84 éves keringési periódusa során.

A képen a bolygó északi pólusa látszódik, néhány világosabb felhő kíséretében – amelyek valószínűleg egy vihar miatt ilyen fényesek. A Webb által rögzített adatok segíthetnek megválaszolni azt a rejtélyt, hogy miért látható a sarki pólus a bolygó tavaszi fázisa során (a napfényben), és miért tűnik el ősszel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.