Londoni kutatók vizsgálata szerint azok, akiknek a kórtörténetében volt valamilyen mentális betegség, alapvetően idősebbek annál, mint amit az életkoruk mutat. Ez megmagyarázhatja, miért hajlamosabbak a testi megbetegedésre, és miért halhatnak korábban.
A King's College London tudósai által elvégzett kutatás eredménye szerint azoknál az egyéneknél, akinek a kórtörténetében mentális betegségek, például depresszió, bipoláris zavar vagy szorongásos zavarok fordulnak elő, a véreredmények azt mutatják, hogy biológiai értelemben véve idősebbek, mint valójában. Az eredményeket az Európai Pszichiátriai Kongresszuson mutatták be.
A tudósok szerint mindez segíthet megmagyarázni, hogy a mentális egészségügyi problémákkal küzdő emberek általában miért élnek rövidebb életet, és miért alakulnak ki nagyobb valószínűséggel az életkorral összefüggő betegségek, mint az átlagos embereknél.
A kutatók – Julian Mutz és Cathryn Lewis – az Egyesült Királyság biobankjából (UK Biobank) választották ki 110 780 ember vérmintáját, melyekben 168 különféle metabolitjára vonatkozó adatokat vette górcső alá. Így kiszámítható egy adott ember biológiai kora.
Meglepő: a depresszió kezelésében is jelentős szerepe lehet a testmozgásnak
Könnyebb lehet a mentális betegségek kezelése, mint azt eddig gondoltuk: akár a mozgás is enyhítheti a tüneteket a Dél-ausztráliai Egyetem munkatársai szerint, ráadásul nincs is szükség komoly, megerőltető edzésekre hozzá.
Ezeket az eredményeket összekapcsolták az emberek mentális egészségével, valamint az erre vonatkozó kórtörténetekkel. Azt találták, hogy azoknak, akiknek a kórtörténetében mentális betegség szerepelt, a metabolitprofilok idősebb azokéhoz képest, akiknek nem volt ilyen problémájuk.
Mutz szerint egy bipoláris zavarban szenvedő ember biológiai értelemben véve körülbelül 2 évvel idősebb, mint amennyi valójában. A kutatók hangsúlyozzák, a mentális betegség állapotától függően annak hatása eltérő lehet. Ahogy az Interesting Engineering is megjegyzi: a mentális betegeknél gyakran alakulnak ki olyan problémák, mint a cukorbetegség és a szívbetegség, amelyek az életkor előrehaladtával minden valószínűség szerint súlyosabbak lesznek.
Beültetik az emberbe a chipet, ami segíthet a depresszió gyógyításában
Az Inner Cosmos nevű vállalat februárban már a második emberbe ültetheti be a saját fejlesztésű chipjét, ami naponta 15 percen át stimulálja az agyat.
Ezt támasztja alá egy 2019-es tanulmány is, amely szerint a mentális betegséggel küzdő férfiak átlagosan 10, a nők pedig átlagosan 7 évvel élnek rövidebb ideig, mint egészséges társaik.
A kutatók szerint az eredmények változást hozhatnak abban, hogy milyen figyelmet kell fordítani a mentális betegségben szenvedők fizikai egészségére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.