Amerikai kutatók szerint a retinában lerakódó béta-amiloid fehérjéből már akkor is megállapítható az Alzheimer-kór, amikor a páciensnek még nincs a memóriájával kapcsolatos tünete.
Régóta dolgoznak kutatók azon, hogy a lehető leghamarabb fel lehessen ismerni, ha valaki Alzheimer-kórban szenved. Ennek köszönhetően ugyanis olyan kezelést kaphat az illető, ami már a kezdetektől lassítja betegség előrehaladását. Ezen a téren értek el most új eredményt az amerikai Cedars-Sinai egészségügyi intézmény kutatói – írta meg a CNN.
A tudósok 86, a szellemi leépülés különböző fázisaiban lévő személytől vettek szövetmintát a retinából és az agyból, 14 éven keresztül. Úgy vélték ugyanis, hogy a szem vizsgálatával hamarabb fényt lehet deríteni az Alzheimer-kórra, mint ahogy az emlékezéssel kapcsolatos tünetek megjelennének.
Maya Koronyo-Hamaoui idegsebész, a tanulmány vezető szerzője szerint ez az első olyan vizsgálat, amely mélyreható elemzést ad az Alzheimer-kór fehérjeprofiljairól, molekuláris, sejtes és szerkezeti hatásairól az emberi retinában, valamint arról, hogy ezek hogyan függnek össze az agy és a kognitív funkciók változásaival. Az ugyanis már régóta tudott, hogy a betegségben szenvedőknél a látásvesztés is előfordulhat. Ennek megelőzésével kapcsolatban egyébként épp a napokban jelent meg egy új tanulmány.
Koronyo-Hamaoui szerint a retinában bekövetkező változások összefüggésben állnak az agy entorhinális, valamint a temporális kéreg területein bekövetkező változásokkal. Ezek a memória, a tájékozódás és az időérzékelés központjai.
A kutatók összehasonlították a normál kognitív funkcióval rendelező donoroktól származó retina- és agyszövet-mintákat az enyhe kognitív károsodásban szenvedőkével, valamint az Alzheimer-kór későbbi stádiumában szenvedőkével.
Az Acta Neuropathologica című tudományos folyóiratban közölt publikáció szerint jelentős növekedést tapasztaltak az Alzheimer-kór kulcsfontosságú markere, a béta-amiloid szintjében az Alzheimer-kórban és a korai kognitív hanyatlásban szenvedő betegeknél.
Kifejlesztettek egy új módszert, könnyebb és fájdalommentesebb lehet az Alzheimer-kór diagnosztizálása
Mindössze egy vérvizsgálat elegendő lehet az Alzheimer-kór kimutatására, szemben a jelenlegi, drága vagy fájdalmas módszerekkel.
A microglia sejtek – ezek egyfajta idegsejtek – száma 80 százalékkal csökkent. Ezek a sejtek felelősek más sejtek karbantartásáéért és eltávolításáért. Ide tartozik a béta-amiloid is, amely az agyban és a retinában szaporodik el.
A kutatók szerint ezek a változások azoknál is mérhetők voltak, akinkek még nem, vagy csak nagyon enyhe tünetei voltak. Emiatt úgy vélik, a jövőben a szemvizsgálat segítségével már ideje korán ki lehet szűrni, ha valaki Alzheimer-kórban szenved.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.