Sikerrel állították helyre vak egerek látását a Vuhani Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói egy különleges génszerkesztési technikával.
4000 emberből egyet érint az örökletes retinitis pigmentosa (RP) nevű betegség, ami több mint 100 különféle gén mutációjából eredhet, és fokozatosan építi le a látást, és végül teljes, visszafordíthatatlan látásvesztéshez vezet. Lehet azonban, hogy kínai tudósok megtalálták a gyógyírt a betegségre, legalábbis egy új módszerrel kezelni tudták a betegséget a retinitis pigmentosától szenvedő egerekben, egy új génszerkesztési technikával.
A betegség az idegi fotoreceptorok genetikai rendellenességeiből ered. A Wuhani Tudományos és Technológiai Egyetem professzorának, Kai Yaónak a kutatócsapata egy olyan, alkalmazkodni képes CRISPR génszerkesztési technikát – az úgynevezett PESpRY-t – hozta létre, amit lehet úgy alakítani, hogy az különféle, a genomban található genetikai mutációkat javítson – derül ki a Journal of Experimental Medicine folyóiratban közölt tanulmányból.
A megoldással a kutatók képesek voltak a retinitis pigmentosában szenvedő egerek retinájában helyreállítani az enzimek aktivitását – a végeredmény az volt, hogy a fotoreceptor-sejtek fényre adott elektromos reakciói helyreálltak.
Gyógyvírust fecskendeznek 10 ember szemébe, hatalmas áttörés lesz, ha sikerül a kísérlet
Először kezelték génterápiával a leggyakrabban látásromlást és vakságot okozó szembetegséget, az időskori makuladegenerációt.
Yao és csapata több viselkedési tesztet is végzett a kísérleti egereken. Ezek azt is bizonyították, hogy az állatok még időskorukban is jól láttak – részletezi az eredményeket az Interesting Engineering.
Ez a felfedezés azonban nem fogja egy csapásra megoldani az retinitis pigmentosaban szenvedő betegek gondjait – mint Yao hangsúlyozta, hogy biztonságosan és hatékonyan alkalmazni lehessen embereken is, még tovább kell dolgozni a megoldáson.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.