Tech hvg.hu 2023. március. 25. 14:03

Mikor biztos, hogy kihalt egy állat? Most épp egy 30 éves tévedésre derült fény

Egyes becslések szerint még több évtizeddel az utolsó, hivatalosan megfigyelt példány után is életben lehetett néhány egyed a tasmán tigrisből, bár az idő múlásával ennek már egyre kisebb lett a valószínűsége.

Jelen ismeretek szerint az utolsó tasmán tigris (más nevén erszényesfarkas) 1936-ban pusztult el fogságban, az ausztrál Beaumaris állatkertben. Bár a vadonban még sokáig keresték, és egyes, nem hivatalos információk szerint néha még a vadonban láttak belőle, a Természetvédelmi Világszövetség 1986-ban kihaltnak nyilvánította az állatot a nyomok hiánya miatt.

Most egy új, a Science of the Total Environment folyóiratban publikált tanulmány eredt annak a nyomába, hogy pontosan mikor halhatott ki ténylegesen a tasmán tigris. Egy kutatócsoport – melyet a Tasmania Egyetem tudósai vezettek – összegyűjtött egy 1237 észlelésből álló gyűjteményt az állatról, és egy új számítási módszerrel arra a megállapításra jutottak, hogy az utolsó egyedek az 1970-es évekre tűntek el, tehát akkor már tényleg nem éltek, amikor a Természetvédelmi Világszövetség 1986-ban kihaltnak nyilvánította a fajt – írja a Science Alert.

Ezeket a leginkább megbízható észlelésekre alapozták – vannak azonban olyan becslések is, melyek szerint kis populációk akár az 1990-es évekig, vagy tovább is életben maradhattak, bár ennek már tényleg igen kicsi a valószínűsége.

Videó: 85 év után került elő egy felvétel a kihalt tasmán tigris utolsó élő példányáról

Benjamin, az erészenyesfarkas utolsó élő példánya 1936 szeptemberében halt meg egy németországi állatkertben. Az eddig ismert utolsó videót 1935 márciusában készítették róla.

Az 1800-as években az európai telepesek a tasmán tigrist okolták az állatállományban tapasztalt veszteségekért, és levadászták őket. Az állat ennek következtében kipusztult, de a jelek szerint egy ideig még előfordult egy-egy példány.

Ausztrál és amerikai kutatók 2022-ben jelentették be, hogy génszerkesztéssel hoznák vissza az életbe a kihalt tasmán tigrist, ám más tudósok elég szkeptikusak: szerintük ez csak tündérmese.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?