Tech hvg.hu 2023. március. 25. 10:03

Elképzelhető, hogy egy mobilgyártó szándékosan ront az idei modelljén, hogy aztán a jövő évi megint jobb lehessen?

Speciális helyzetben van a Samsung: évente rengeteg telefont gyárt, különféle kategóriákban. Ez a tény azonban felvet számára egy nem is kicsi problémát: ha túl jó egy középkategóriás telefon, akkor nem fogják megvenni a csúcstelefonjait.

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy csúcskategóriás okostelefont vegyen, de ma már szerencsére az elérhetőbb árú középkategóriás eszközök is gyakran jól teljesítenek, mind a külcsínt, mind a belbecst illetően. Mindez többek között a Samsungnak is köszönhető, a dél-koreai gyártó A-sorozatú középkategóriás eszközei igazán népszerűek. A napokban jelentették be a legújabb családtagot ebben a sorozatban, a Galaxy A54-t, ami szintén egy remek telefon, bár néhány apró kérdőjel felvetődik vele kapcsolatban.

Samsung

Mindenképpen furcsa helyzetben van a Samsung, keserédes győzelem lehet számára, hogy oly jól teljesítenek középkategóriás eszközei, hiszen így kevesebben veszik az S jelzésű csúcskészülékeket, amelyeken közismerten nagyobb a gyártó profitja. S hogy a dolgok még bonyolultabbak legyenek, az új középkategóriás telefonoknak jobbaknak kell lenniük az elődjeiknél, sőt a konkurens készülékeknél is. És itt kerülhet – a Phone Arena szavaival élve – egyfajta egzisztenciális válságba a Galaxy A54. De miért is?

A szakoldal mindenekelőtt elismeréssel adózik annak, hogy az újdonság hátoldalát üveg borítja (szemben az előd A53 műanyag borításával), ami mindenképpen prémium érzetet kelt, legalábbis addig, amíg nem ejtjük le a telefont. Viszont ha megnézzük az előlapját, azonnal szembeötlik rajta valami ódivatúság, méghozzá a korábbiaknál vastagabb fekete kijelzőkeret. Már a 2019-s A51-nek is sokkal keskenyebb a kerete, így kompaktabb, modernebb a megjelenése, nem is beszélve arról, hogy 30 grammal könnyebb is, mint a mostani újdonság. Tesz is a Phone Arena egy kissé pikírt megjegyzést: ha jövőre a Samsung piacra küldené a Galaxy A55-öt, ami úgy nézne ki, mint a Galaxy A51, akkor az igazi frissítés lenne.

Phone Arena

És van itt még valami. Egy hangsúlyozottan korai valós sebességtesztben a Mediatek chippel ellátott Galaxy A34 felülmúlta az Exynos lapkát tartalmazó Galaxy A54-et. A 300 dolláros A34 gyorsabban nyitotta meg az alkalmazásokat, mint a társa. Bár a Galaxy A34-ben használt MediaTek Dimensity 1080 és a Galaxy A54 Exynos 1380-asa nagyjából egyenrangú a benchmarkok szerint, az olcsóbb telefon mégis fürgébbnek tűnt. Az igazi kérdés azonban nem is az, hogy a Galaxy A34 miért tűnik gyorsabbnak, hanem hogy miért is olyan hasonló a teljesítménye a két, meglehetősen eltérő árszegmensben lévő telefonnak.

A Phone Arena magyarázatot is talált. Az okok között szerepel a globális chiphiány, a globális pénzügyi válság és az infláció, a Google olcsó Pixel telefonjai, az Apple hihetetlen képessége régi/felújított iPhone-ok eladására, és ami talán a legfontosabb: a magas léc, amit a Samsung még 2019-ben tett fel magának.

Azt persze senki se gondolja, hogy a Samsung rossz telefont akarna gyártani, inkább csak rossz a Galaxy A54 időzítése – legalábbis a Phone Arena szakújságírója szerint. Ha az A54-et (mondjuk) 2019-ben adják ki, óriási siker lett volna. A valóság viszont az, hogy a Samsung négy évvel ezelőtt kiadott egy remek megjelenésű középkategóriás telefont, aminek köszönhetően ennek a telefonnak a költségcsökkentő, 2023-as verziója mára (esztétikai szempontból) „downgrade-nek” tűnik.

Persze ha valaki túlteszi magát a fentieken, annak azért tudnia kell, hogy a Galaxy A54 még így is egy remek középkategóriás telefon. Előnyei közé tartozik a Galaxy A53-nál világosabb kijelző, illetve egy új, nagyobb elsődleges kameraérzékelő, amely segíthet az éjszakai fényképek és videók elkészítésében. A Galaxy A54 négy év Android-frissítéseket és öt év biztonsági javításokat is kínál, ami további jó érv a mellette szóló döntéshez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?