Nagyjából 1 kilométerrel a felszín alatt kezdi meg Kína azoknak a detektoroknak a telepítését, amivel neutrínókat fognának be.
Az oroszok után Kína is beszáll az ismert világegyetem legkisebb részecskéi, a neutrínók utáni kutatásba. Míg az oroszok a Bajkál-tóba telepítenek egy űrtávcsövet ehhez, a kínaiak az óceánba tervezik ugyanezt megtenni.
Több milliárd neutrínó halad át az ember testének minden centiméterén minden pillanatban. Emiatt nem kell aggódni, mert ezeknek a részecskéknek nagyon kicsi a tömegük, nincs elektromos töltésük, ezért alig lépnek kölcsönhatásba más anyagokkal. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez sosem történik meg: amikor igen, akkor az esemény során fényt bocsájt ki, amit speciális kamerák segítségével meg is lehet figyelni – írja az IFLScience.
Ahhoz, hogy nagyobb legyen az esély az észlelésekre, nagy mennyiségű átlátszó anyagra van szükség. A víz (vagy a jég) erre kiválóan használható. Kína tervei szerint a detektor 30 köbkilométeren terül majd el, nagyjából 1 kilométerrel az óceán felszíne alatt. A detektorokhoz tartozó szálak nagyjából 3,1 kilométer hosszúságúak lesznek. Ha megépítik, ez lesz a világ legnagyobb neutrínódetektora.
A tudósok célja, hogy a legnagyobb energiával rendelkező forrásokból – például szupernóvákból vagy aktív, szupermasszív fekete lyukakból – származó neutrínókat tanulmányozni tudják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.