A NASA Magellan űrszondájának adatait elemezve kiderült, hogy a Vénusz felszínén nemrég vulkáni aktivitás lehetett, vagyis egy élő bolygóról van szó.
Bár már három évtizede annak, hogy a NASA Magellan űrszondája megsemmisült a Vénusz légkörében, a szerkezet által rögzített adatok elemzése még közel sem tekinthető teljesnek. Újbóli átvizsgálásuk során a kutatók most arra a következtetésre jutottak, hogy 1990 és 1992 között vulkáni aktivitás volt a planéta felszínén. Mindez azt mutatja, hogy a Vénusz egy még ma is élő bolygó.
A Science folyóiratban közzétett publikáció szerint a felfedezés azt is jelenti, hogy ez a Naprendszer harmadik olyan égiteste – a Föld és a Jupiter Io holdja után –, amelynek felszínét vulkáni aktivitás formálja.
A tudósok szerint a Maat Mons nevű vulkán az, ami aktív lehetett a fent említett időtartam alatt. Ez a tűzhányó magasabb, mint a Mount Everest.
A tudósok Vénusz iránti érdeklődése régóta lankadatlan. A jövőben három küldetést is terveznek: a NASA a Veritas és a Davinci+, míg az Európai Űrügynökség az EnVision misszióval tudna meg többet a planétáról.
A Magellan küldetése 1994-ben ért véget. Ez volt az első szonda, ami teljes mértékben feltérképezte a Vénusz felszínét, ami a mostani eredményt figyelembe véve úgy tűnik, kifizetődő munka volt. A szakemberek 2020-ban szintén vizsgálták a bolygót, és 37 olyan vulkáni szerkezetet azonosítottak, amelyek az aktivitás jeleit mutatták. A Magellan adatai ezt a feltételezést erősítették meg.
Horrorisztikus hangok jönnek a Vénuszról - itt ön is meghallgathatja
A NASA Parker űrszondája két éve különös rádiójeleket fogott be a Vénusznál, amiket a tudósok később hangokká alakítottak. Mintha egy kísértet énekelne.
A szakembereket egyébként annyira izgatja a Vénusz, hogy nemrég azt javasolták, először inkább oda kellene embert küldeni, és csak utána a Marsra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.