Február végén egy jókora villanásra lett figyelmes a Hold „éjszakai oldalán” Fudzsii Dajcsi japán csillagász. Kiderült, egy meteor csapódott az égitestbe, nagyjából 12 méter átmérőjű krátert hozva létre a felszínén.
Különleges jelenetet kapott lencsevégre nemrég Fudzsii Dajcsi japán csillagász. A Hold megfigyelésére szolgáló beállított kamerák segítségével örökítette meg azt a villanást, ami az égitest „éjszakai oldalán” volt megfigyelhető.
A Space.com azt írja, a villanást minden bizonnyal egy becsapódó meteorit okozta.
私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0
— 藤井大地 (@dfuji1) February 24, 2023
Az eseményre még február 23-án, helyi idő szerint 20 óra 14 perc 30,8 másodperckor került sor. Fujii számításai szerint az objektum az Ideler kráter közelében, a Pitiscus krátertől kissé északnyugatra találta el a Holdat.
Ahogy a Space.com is írja, a meteorok általában 48 280 km/h sebességgel utaznak, emiatt a becsapódások során intenzív hő keletkezik, miközben ragyogó fényt bocsátanak ki és krátereket hoznak létre. Ezek a becsapódások – ha elég nagyok – a Földről is láthatóak.
A becslések szerint a most létrehozott kráter nagyjából 12 méter átmérőjű lehet, a pontos méretét azonban a NASA Lunar Reconnaissance Orbitere, vagy az indiai Chandrayaan 2 űrszonda mondhatja majd meg.
Új földön kívüli ásványokat találtak a tudósok egy 15 tonnás meteoritban
A kutatók a Szomáliában becsapódott El Ali meteorit egy 70 grammos darabkáját vizsgálták meg, és abban már legalább két új ásványt találtak.
Az, hogy egy meteor elér egy égitestet, nem újdonság. A Föld naponta ütközik ilyen objektumokkal, ám ezek többsége elég a légkörben. A Holdnak viszont nagyon vékony a légköre, ezért ezek könnyen elérhetik a felszínét.
Az ilyen megfigyelések tudományos szempontból is hasznosak, így ugyanis a tudósok pontosabb képet kaphatnak arról, mi történik egy ilyen esemény során a Holdon. Mindez a holdbázis építése kapcsán lehet majd igazán fontos információ.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.