Tech hvg.hu 2023. március. 03. 17:03

Újra megnézték a tudósok, mitől volt annyira sikeres a NASA bolygómentő tesztje

A NASA tudósai újra elemezték a Dart űrszonda becsapódásakor rögzített adatokat, és kiderült, a szerkezet napeleme találta el először a Dimorphos aszteroidát.

A 2022-es év egyik legfontosabb tudományos eredménye volt – a James Webb űrteleszkóp beüzemelése mellett –, hogy sikerült a NASA bolygóvédelmi tesztje. Az amerikai szervezet sikeresen módosította a Dimorphos nevű aszteroida pályáját a NASA azáltal, hogy szándékosan belevezetett egy űrszondát. A NASA tudósai most újra megvizsgálták az esemény során rögzített adatokat, hogy kiderüljön, pontosan milyen hatása volt az ütközésnek.

A Nature-ben megjelent publikáció szerint a Dimorphos nevű aszteroida most 33 perccel lassabban kering a Didymos nevű társa körül, mint az ütközés előtt.

Az ütközésről készült felvételeket vizsgálva az is kiderült, hogy először a DART napeleme ütközött neki egy 6,5 méter átmérőjű sziklának, a komplett szerkezet pedig néhány másodperccel később csapódott az aszteroidába. Ennek köszönhetően nagyjából 1 millió kilogramm kőzet robbant ki az égitestből, amelynek teljes tömege hozzávetőlegesen 4,3 milliárd kilogramm. A törmelékből csóva alakult ki, ami több tízezer kilométer hosszan nyúlik most el. A Hubble korábban egy második csóvát is észlelt, ami viszont 18 nappal később eltűnt.

10 000 km-es csóva képződött az aszteroida mögött, amibe a NASA belevezetett egy űrszondát

A tudósok még vizsgálják, pontosan milyen hatása volt az űrszondának arra az aszteroidára, aminek szeptember végén ütközött neki, de az már biztos, hogy egy jókora adag törmelék szabadult ki belőle.

Carolyn Ernst, az amerikai Johns Hopkins Egyetem tudósa szerint a teszt azért is lehetett sikeres, mert az űrszonda az aszteroida középpontjától körülbelül 25 méterrel találta el azt, így sikerült maximalizálni a becsapódás erejét. Emellett a kirepülő törmelék még nagyobb lökést adott az aszteroidának, így segítve azt, hogy az letérjen a pályájáról.

Franck Marchis, a SETI Intézet munkatársa szerint bár a NASA csak egy aszteroidán próbálta ki ezt a műveletet, az eredmények azt mutatják, hogy ezt a metódust a jövőben más, veszélyt jelentő égitesteken is alkalmazhatja az emberiség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.