A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatóinak új viselhető eszköze akkor is megtalál egy adott tárgyat, ha az egy kupac alatt, vagy egy másik tárgy mögött található.
Az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei egy olyan kiterjesztettvalóság-szemüveget fejlesztettek ki, amely segítségével annak viselője olyan objektumokat is megtalálhat, amiket elvileg nem is látna. A „röntgenlátást” biztosító eszköz így segíthet az összeszereléshez szükséges alkatrészek azonosításában, valamint megtalálni egy raktárban a rendelés teljesítéséhez szükséges anyagokat.
Az egyetem közlése szerint a viselhető eszköz a számítógépes látást és a vezeték nélküli érzékelést ötvözi. Ennek köszönhetően a tárgy helyét akkor is meg tudja mutatni, ha az egy doboz mögött vagy egy kupac alatt található.
A rendszer rádiófrekvenciás jeleket használ. Ez áthalad a csomagolásokon, majd visszapattan a megfelelő RFID címkéről. Az eszköz ezután odanavigálja viselőjét az adott tárgyhoz.
A tesztek során egy raktárban 9,8 centiméteres pontossággal navigált a készülék, és az esetek 96 százalékában a felhasználó megtalálta a keresett tárgyat.
A kutatók egy meglévő kiterjesztettvalóság-eszközt szereltek fel a rádiójelek leadására képes antennával. A fejlesztés egyik legnagyobb kihívása az volt, hogy megoldják, az antenna ne zavarja meg a kamerát. Ezt végül sikerült összehozni, így megkezdődhetett a készülék tesztelése.
Miután a szerkezet beméri, hogy pontosan hol van az eszköz, egy virtuális buborékot vetít köré. Emellett szintén a kiterjesztett valóság segítségével egy nyomvonalat jelenít meg a padlón, amit a headset viselőjének követnie kell, hogy megtalálja a tárgyat.
A szakemberek szerint a jövőben nagy hasznára válhat a kereskedelemben a készüléknek, ami így gyorsabb és hatékonyabb kiszolgálást tesz majd lehetővé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.