Tech hvg.hu 2023. március. 01. 13:03

Itt a 3D-nyomtatott robotszív, ami úgy néz ki és működik, mint az igazi

Számos szívprobléma kezelését könnyítheti meg a jövőben az MIT mérnökei által létrehozott robotszív, például az aortabillentyű-szűkület gyógyítása is egyszerűbb lehet.

Jó hírt kaphatnak a szívbetegek: a Massachusetts Institute of Technology (MIT) mérnökei megalkottak egy olyan rendszert, ami képes 3D-nyomtatással személyre szabott, egyedi szívet létrehozni.

Az új robotszív jelentősége abban nyilvánul meg, hogy a szív is egyedi, egyénenként eltér méret és alak tekintetében. A kutatók remélik, hogy az ilyen, egyedi robotszívek személyre szabott kezelésekhez vezethetnek.

A robotszív megalkotásának első lépése, hogy a beteg szívéről készült orvosi képekből 3D-s számítógépes modellt készítenek, és ezt polimer-alapú tintával kinyomtatják. Ennek eredménye egy puha váz, mely pontosan tükrözi a beteg szívének az alakját. Ugyanezzel a megközelítéssel készítik el az aortát is, ami a szívből a test többi részébe juttatja a vért – számol be az MIT News.

Hogy a szív pumpáló képességét utánozzák, egy olyan megoldást készítettek, mely nagyban hasonlít a vérnyomásmérők mandzsettájához – ezt helyezzük a karunkra a méréshez –, egy ilyen veszi körül a 3D-nyomtatott szívet és aortát, amit úgy lehet hangolni egy pneumatikus (sűrített levegős) rendszerrel, hogy az ritmikusan képes a szív pumpálására. Csakúgy, mint az igazi.

Az orvosok az aortabillentyű-szűkületet jellemzően úgy kezelik, hogy egy sebészeti beavatkozással beültetnek egy mesterséges szívbillentyűt, mely kitágítja a természetes billentyűt. A jövőben azonban, köszönhetően az új megoldásnak, az orvosok előbb kinyomtathatják a beteg szívét és aortáját, és abba különböző billentyűket ültetve kideríthetik, az adott beteg számára mi a leginkább megfelelő megoldás.

Emellett ezeket a másolatokat az orvosi eszközök gyártói és a kutatólaboratóriumok is felhasználhatják, hogy különféle szívbetegségek kezelését teszteljék.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.