A szív belsejében fészkel egy külön kis agy
Svéd és amerikai kutatók fejlett technikák bevetésével mutatták meg, hogy milyen is valójában az a kis idegrendszer, ami a kifejezetten a szívnek van fenntartva és kizárólag arra összepontosít.
Svéd és amerikai kutatók fejlett technikák bevetésével mutatták meg, hogy milyen is valójában az a kis idegrendszer, ami a kifejezetten a szívnek van fenntartva és kizárólag arra összepontosít.
Amerikai kutatók ígéretes fejlesztése mindössze 15 perc alatt képes jelezni a szívelégtelenség két fontos biomarkerének szintjét egyetlen csepp nyálból.
Tényleg csak a helytelen életmód tehet a szív-és érrendszeri problémákért? Mennyire a mi felelősségünk, ha megbetegszünk, és mit tud segíteni az orvostudomány? Miben különböznek a nők tünetei szívprobléma esetén? Hogyan lehet felismerni a korai szívbetegséget, és milyen hatása van a sónak a szívre? Egészségpodcastunk legújabb adásában erről is beszéltünk Andréka Péterrel, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet főigazgató főorvosával.
Komolyan megterheli a szívet a mikrogravitációs környezet, egy kísérlet szerint számos elváltozást lehet megfigyelni a szövetekben már 30 nap után is.
Egészséges önkénteseknél is jobban csökkent a véroxigénszint, valamint emelkedett a pulzusszám alvás közben, ha egy hosszú repülőút során alkoholt fogyasztottak. Ez pedig káros a szívre.
Iráni és német kutatók szerint ha az agy megfelelő részét rövid ideig elektromos stimuláció éri, az segíthet enyhíteni az érzelmi traumával járó tüneteket – a depressziót, a szorongást és a rossz kedélyállapotot is.
Fél órával a pitvarfibrilláció bekövetkezte előtt jelezheti a problémát egy új, mesterséges intelligenciára épülő fejlesztés.
A magas kockázatú humán papillomavírussal (HPV) megfertőződött nőknél négyszer nagyobb a kockázata a szívproblémák miatti halálozásnak – állapította meg egy dél-koreai kutatás.
A cukorbetegek, az 55 évnél idősebbek és a férfiak a legérzékenyebbek a szív- és érrendszeri betegségeket kiváltó légköri jelenségek változásaira – állapította meg Semmelweis Egyetem friss kutatása. Az intézmény közleménye szerint az éghajlatváltozás kardiovaszkuláris betegségekre gyakorolt hatását több éve vizsgálják az egyetemen, amely egy világszinten újnak számító tudományos diszciplína, a kardiometeorológia kialakulását is inspirálta.
Lehet, hogy legközelebb a lépcsőzést választja a lift helyett, ha meglátja, milyen előnyökkel járhat, ha napi szinten inkább a saját lábán tesz meg néhány emeletet.
A szívleállás után még viszonylag hosszasan működhet csendesen az agyunk, erre a megállapításra jutott egy új vizsgálat.
Kilenc különböző mikroműanyagot találtak az emberi szív szöveteiben a kutatók, és az is kiderült, hogy műtét közben is jut belőlük a szervezetbe.