Az amerikai Kaliforniai Egyetem és a Bostoni Egyetem kutatói sarki fényt láttak megjelenni a Jupiter négy nagy holdjának légkörében.
Különös felfedezésre bukkantak a Kaliforniai Egyetem csillagászai. A szakemberek a Hawaii-szigeteken, a Mauna Kea vulkán tetején található Keck Obszervatórium műszereivel vizsgálták meg a Jupiter holdjait, ahol a sarki fény nyomaira bukkantak – írta meg az Interesting Engineering.
A Földön a sarki fény (az északi féltekén gyakran északi fénynek, illetve aurora borealisnak nevezett jelenség) a bolygó északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék által keltett időleges fényjelenség. Leginkább késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg gyakrabban (de nem állandóan) az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre.
A jelenség nemcsak a Földön gyakori, de más bolygók felszínén is megfigyelhető, mint például a Mars, a Vénusz, az Uránusz vagy a Neptunusz. A kutatókat azonban meglepte, hogy ezúttal nem egy bolygó, hanem egy hold felszínén látták meg a jelenséget.
A kutatók úgy vélik, a Ganümédesz kivételével az Io felszínén tapasztalható vulkáni aktivitás lehet a lehetséges oka az ilyen jelenségeknek a Jupiter másik három (Európa, Callistó és Io) holdján. Amikor a vulkáni aktivitásból származó részecskék kikerülnek a világűrbe, a részecskék reagálnak a napfénnyel. Ha a már besugárzott anyag más égitestek légkörébe kerül, létrehozza a jelenséget.
Ugyanakkor úgy vélik, hogy a Jupiter gravitációs ereje, valamint a holdak felszínén tapasztalható eltérő hőmérséklet befolyásolhatja, hogy a jelenség mennyire fényes. Ezek a jellemzők nagyon fontosak például az Io hold légköri kémiájának megértéséhez.
A kutatók a megfigyeléseiket a The Planetary Science Journal című tudományos lapban, két publikációban közölték.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.