Több érdekességgel is szolgált a Ryugu aszteroida mintáinak vizsgálata, például az izotópokat alkotó anyagok korával kapcsolatosan.
Különleges meglepetést tartogattak a Ryugu aszteroidáról származó minták, melyeket a Hajabusza-2 űrszonda szállított a Földre. Ezekből a mintákból mindössze néhány gramm is elég ahhoz, hogy új információkat kapjunk a Föld és a Naprendszer keletkezéséről.
A NASA és egy nemzetközi kutatócsoport közös munkája most a minták nyomán rámutatott, hogy az gazdag szerves molekulákban, ez a felfedezés pedig alátámasztja azt a feltételezést, hogy az űrből érkezett szerves anyagok jelentős szerepet töltöttek be a földi élet létrejöttében.
Egészen pontosan, mint arról az Interesting Engineering beszámolt, a kutatók a Ryugu aszteroida makromolekuláris szerves anyagait vizsgálták, valamint a vízben oldódó szerves molekulákat.
Ezek arról ismertek, hogy a földi élet építőkövei lehetnek – előállíthatóak olyan kémiai reakciókkal is, melyekben nincs élet.
Vízre bukkantak a Ryugu aszteroidából származó mintában
Nakamura Tomoki, a Tohoku Egyetem vezető kutatója szerint megtalálhatták a hiányzó láncszemet, ami közvetlenül kapcsolódhat az óceánok vagy a szerves anyagok földi megjelenéséhez.
Az aszteroidából nyert minta sok szerves anyagot tartalmazott, így alifás aminokat, karbonsavakat, policiklusos aromás szénhidrogéneket és hidrogén-tartalmú heterociklusos vegyületeket. Az is kiderült, hogy az aszteroida felszíne képes lehet megvédeni a szerves molekulákat az igencsak zord környezettől – írták a kutatók a Science folyóiratban közölt tanulmányukban, mely az oldható szerves molekulákat helyezte a középpontba.
Egy másik kutatócsoport, mely szintén a Science-ben publikálta a megállapításait, az aszteroidát körbevevő makromolekulák elosztását és kémiai összetételét vizsgálta.
Mint az Interesting Engineering írja, a mintákban talált makromolekulák arra engednek következtetni, hogy ahonnan a Ryugu származik, ott egykoron jelen lehetett a folyékony víz.
A vizsgálat során a kutatók egy érdekes anomáliát is felfedeztek a mintákban található izotópokkal kapcsolatosan: az ezekben lévő kémiai elemek aránya arra enged következtetni, hogy néhány anyag még a Napnál is idősebb – a Naprendszer kialakulásának korai szakaszában jöhettek létre, de az sincs kizárva, hogy annál is régebbiek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.